Wpływ jakości STL na jakość wydruku 3D | #176

Wpływ jakości pliku STL na jakość wydruku 3D


Darmowy CAD 3D, w którym przygotujesz modele do druku 3D!


Chciałbym Ci pokazać jaki wpływ na jakość wydruków 3D ma jakość pliku STL, na podstawie którego jest przygotowany wydruk.

Być może zdarzyło Ci się otrzymać na wydruku 3D łuki, które teoretycznie powinny być gładkie a były kanciaste, albo otwory, które powinny być okrągłe, a również były kanciaste.

I może to nie byłoby tak mocno zaskakujące, gdyby nie to, że na komputerze model wyglądał dużo ładniej. Był gładki, a wydruk jest kanciasty.

I tak naprawdę to nie jest nic dziwnego.

Programy, w których przygotowujesz program na drukarkę 3D, zazwyczaj pracują na plikach STL. A plik STL to siatka trójkątów. A trójkąt, jak wiadomo, składa się z odcinków, a nie z łuków.

I konwersja pliku do formatu STL odbywa się na zamianie konwertowanego modelu na siatkę trójkątów.

I te trójkąty mogą być większe lub mniejsze.

I teraz, robiąc taką konwersję modelu na format STL, robimy to z określoną dokładnością, z określonym przybliżeniem.

I jeżeli ustawisz wartość dokładności przybliżenia na dosyć dużą wartość, a przez dużą wartość rozumiem wartość nawet w dziesiątych częściach milimetra, np. 0,1 mm to może być stosunkowo dużo. To konwersja będzie szybka, ale model w formacie STL będzie mniej dokładny, a wydruk bardziej kanciasty.

I odwrotnie, jeżeli ustawisz małą wartość dokładności przybliżenia, czyli np. 0,01 mm, to eksport do formatu STL może trwać chwilę, ale wydruk na podstawie takiego pliku będzie już dużo dokładniejszy.

Oczywiście czas eksportu zależy od wielkości modelu i od wydajności komputera, ale często to jest różnica liczona w sekundach. Więc nawet jak eksport trwa dłużej to wraz może trwać to poniżej minuty (u mnie to często różnica 10-20 sekund). Czyli nie jest to długo, a efekty na wydruku mogą być znacząco lepsze.

I ta dokładność przybliżania to maksymalna odległość kształtu przybliżanego od kształtu pierwotnego.

Jeżeli założymy, że kształt, na poniższym rysunku, oznaczony kolorem czerwonym jest modelem pierwotnym, a kształt oznaczony kolorem zielonym, jest modelem STL, który powstaje na podstawie modelu pierwotnego, to wartość tolerancji eksportu do formatu STL, określa maksymalną odległość pomiędzy kształtem pierwotnym, a tym przybliżonym siatką trójkątów.

I podczas eksportu określamy wartość tej tolerancji i jeżeli wartość ta będzie bardzo mała to trójkątów będzie bardzo dużo i siatka trójkątów będzie gęsta i model, mimo tego, że będzie kanciasty to te kanty będą bardzo małe i praktycznie niezauważalne na wydruku.

Jeżeli damy większą tolerancję to trójkątów będzie mniej, bo mniejsza liczba trójkątów będzie mogła z określoną tolerancją przybliżyć kształt pierwotny. Co spowoduje, że wydruk będzie bardziej kanciasty i może to być już widoczne na modelu.

I wartość tolerancji określamy w stosunku do eksportowanego modelu. Dla modelu o wymiarach 100x100x100 mm przybliżenie z tolerancją 0,1mm może dać bardzo gładki model, z mało widocznymi trójkątami.

Ale dla modelu o wymiarach 10x10x10 mm, wartość tolerancji 0,1mm będzie już duża i trójkąty na modelu i na wydruku będą mogły być zauważalne.

Jeżeli chodzi o ustawienie tolerancji eksportu do formatu STL we FreeCAD to możesz to aby to zrobić wybierz najpierw przestrzeń pracy Mesh Design.

Następnie przejdź do menu Edycja i wybierz Preferencje.

W okienku, które się pojawi wybierz Import-Export i tutaj wybierz zakładkę Formaty siatek.

Alternatywnie, we FreeCAD na uzyskanie lepszych wydruków ma też wpływ zwiększenie dokładności wyświetlania modelu.

A tak to wygląda w rzeczywistości.

Jest różnica w wyglądzie, a nie było różnicy w czasie wydruku. Przedmiot z prawej strony jest wyraźnie bardziej kanciasty niż przedmiot z lewej strony.


Takie i inne przedmioty do druku 3D możesz przygotować we FreeCAD – w pełni darmowym systemie CAD 3D na licencji Open Source. Nawet nie musisz podawać maila podczas pobierania i instalacji. A co więcej, nawet nie musisz tego instalować – możesz pobrać wersję niewymagającą instalacji.

A podstawy pracy we FreeCAD możesz poznać biorąc udział w szkoleniu: https://akademiacadcam.pl/freecad-szkolenie/

Szkolenie to jest szkoleniem online i uczysz się kiedy masz czas i ochotę.