Systemy CAD 3D i systemy CAD 2D

systemy cad 3d i systemy cad 2d

Systemy CAD – Computer Aided Design

Systemy CAD to oprogramowanie komputerowe wspierające proces projektowania. Określenie proces projektowania brzmi bardzo ogólnie i tak właśnie powinno to brzmieć. Ponieważ samo określenie system CAD również jest ogólne i dotyczy rodzaju oprogramowania, a nie jednego konkretnego systemu.

Systemy CAD znajdują zastosowanie w wielu różnych aspektach życia i przemysłu. Są powszechnie i ogólnie wykorzystywane.

Takie przykładowe zastosowania to projektowanie domów i budynków, projektowanie przedmiotów z których codziennie korzystamy, czy np. projektowanie części i całych samochodów.

Wiele rzeczy, które nas otacza zostało zaprojektowane z wykorzystaniem systemu CAD.

Dlatego samo określenie system CAD jest bardzo ogólne, ale niestety bardzo często to ogólne określenie przypisywane jest jednej grupie systemów lub, co gorsza, jednemu, konkretnemu systemowi.

Rodzaje systemów CAD

Systemy CAD można podzielić na systemy CAD 2D i systemy CAD 3D. To według mnie główny podział tego rodzaju oprogramowania.

System CAD 2D

Jeżeli chodzi o systemy CAD 2D to są to systemy wpierające pracę przy projektach 2D. Czyli wszędzie tam, gdzie projekt jest przygotowywany w dwóch wymiarach, gdzie mamy płaską dokumentację 2D, tam swoje zastosowanie znajdą systemy CAD 2D.

Bardzo często systemy CAD 2D są wykorzystywane podczas przygotowywania projektów domów, projektów budynków, projektów różnego rodzaju instalacji czy projektów zagospodarowania terenu lub działki.

Jednak też są obecne w innych dziedzinach przemysłu, ponieważ rysunek techniczny i płaska dokumentacja wykonawcza 2D, nadal jest powszechnie wykorzystywana. A takie systemy, nawet jak nie są już wykorzystywane do przygotowywania takiej dokumentacji (bo bardzo często robi się to w systemach CAD 3D) to są często wykorzystywane do poglądu i edycji takiej dokumentacji.

System CAD 3D

Systemy CAD 3D to już kolejny poziom systemów CAD, ponieważ tutaj wkraczamy na trzy wymiary. Miejsc wykorzystania systemów CAD 3D jest równie dużo, a może nawet więcej, jak w przypadku systemów CAD 2D.

W przypadku systemów CAD 3D pracujemy na modelach trójwymiarowych. Możemy takie modele tworzyć, edytować, składać w większe złożenia. Możliwości są ogromne.

Tak jak wspomniałem wcześniej – wiele przedmiotów, które nas otacza, zostały zaprojektowane z wykorzystaniem systemów CAD 3D.

Takie systemy również cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników drukarek 3D. Drukarki 3D są już całkiem powszechnie spotykane i wielu posiadaczy drukarek korzysta z systemów CAD 3D, aby samodzielnie przygotować model do druku 3D.

Czy systemy CAD są drogie?

Jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie brzmi: To zależy!

Czasami koszt 1000 zł to będzie dużo, a czasami 20 000 zł to nie będzie dużo. Bo to wszystko może się bardzo szybko zwrócić (chociażby w formie zaoszczędzonego czasu, który można przeznaczyć na coś innego), a czasami wydatek może być nietrafiony i może to być strata.

Koszt systemów CAD 2D zaczyna się od kilkuset złotych, w wielu przypadkach jest to parę lub kilka tysięcy złotych. Często jeszcze można zakupić taki system z licencją wieczystą – czyli płacimy raz i korzystamy. Ale są też systemy w formie subskrypcji np. rocznej.

Jeżeli chodzi o systemy CAD 3D to te są już droższe. Tutaj ceny zaczynają się od paru, kilku tysięcy złotych za licencję, a górna granica jest zawieszona dosyć wysoko i może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak w przypadku tych droższych rozwiązań może to wynikać z dodatkowych modułów do specjalistycznych zastosowań.

Ale warto wiedzieć, że koszt takiego oprogramowania może zwrócić się po wykonaniu paru projektów. I aby tak było zakup oprogramowania powinien być przemyślaną decyzją i już przed zakupem warto wiedzieć czy potencjalna szansa szybkiego zwrotu z inwestycji jest wysoka.

Alternatywne rozwiązania

Jednak, tak jak w wielu przypadkach, tak i tutaj mamy alternatywy.

Nie każdy potrzebuje oprogramowania o ogromnych możliwościach do przygotowywania bardzo trudnych, skomplikowanych projektów. Czasami potrzebujemy wykonać proste projekty. I wykonanie takiego prostego projektu na komputerze, w specjalnym oprogramowaniu, gdzie mamy możliwość przeprowadzenia analizy projektu przed jego fizycznym wykonaniem to duże ułatwienie i często duża oszczędność.

Wirtualny projekt często może nam pokazać miejsca, w których mogą pojawić się potencjalne problemy podczas fizycznego wykonywania projektu lub tuż po jego wykonaniu.

I to może być również pomocne w przypadku nieskomplikowanych projektów.

Alternatywny system CAD 2D

Alternatywą dla płatnych systemów CAD 2D, dla mnie, okazał się QCAD. Najpierw przez chwilę korzystałem z w pełni darmowej wersji QCAD CE, a następnie przeszedłem na wersję QCAD Pro, która ma kilka funkcji, które ułatwiają i przyspieszają moją pracę. Do przejścia na wersję QCAD Pro przekonała mnie również cena – było to około 200 zł za licencję wieczystą. Tutaj podam prosty przykład – pewien rodzaj projektu, który w wersji QCAD CE robiłem 15 minut, w wersji QCAD Pro robię w 12 minut. Są to projekty poboczne, ale takich projektów w ciągu roku zrobiłem 200-300.

W obu wersjach mogłem wykonać ten projekt, ale dla własnej wygody wolałem już przejść na wersję QCAD Pro. Zwłaszcza, że nie musze opłacać subskrypcji, tylko jest to licencja wieczysta.

Alternatywny system CAD 3D

Jeżeli chodzi o alternatywny system CAD 3D to w sumie ciężko mi to nazwać alternatywą. Bo według mnie jest to pełnoprawny system CAD 3D. Chodzi o FreeCAD. Jest to zupełnie darmowy system CAD 3D o ogromnych możliwościach.

We FreeCAD możesz przygotować własne modele 3D, możesz na podstawie tych modeli przygotować rysunki wykonawcze 2D czy przygotować programy obróbkowe na frezarki CNC. Możliwości są naprawdę duże, a system jest cały czas rozwijany.

I dwie istotne kwestie:

FreeCAD może być wykorzystywany komercyjnie. Możesz zainstalować FreeCAD na firmowym komputerze i wykonywać płatne zlecenia. W pełni legalnie.

A druga rzecz, to aby korzystać z FreeCAD nie musisz podawać żadnych danych. Pobierasz, instalujesz, korzystasz.

Szkolenie FreeCAD i szkolenie QCAD

Z obu rozwiązań przygotowałem szkolenia wprowadzające w pracę z tymi systemami. Są to szkolenia wideo online, czyli uczysz się wtedy kiedy chcesz, kiedy masz czas, kiedy masz ochotę. Każdą lekcję możesz powtórzyć, zatrzymać, cofnąć itp. Dla wielu osób jest to najwygodniejsza forma nauki, dla mnie też. 

Więcej na temat szkolenia FreeCAD dowiesz się tutaj: https://akademiacadcam.pl/freecad-szkolenie/

A więcej na temat szkolenia QCAD dowiesz się tutaj: https://akademiacadcam.pl/szkolenie-qcad-cad-2d/

Dla mnie oba te programy były strzałem w 10. Do moich zastosowań okazały się wystarczające. Może tak będzie również w Twoim przypadku.