Postprocesor i jego rola

postprocesor

Co to jest postprocesor?

Postprocesor – to pojęcie pojawia się wtedy, kiedy jest mowa o systemach CAM. Tak w dużym skrócie i uproszczeniu jest to mała aplikacja, która przetwarza to co robimy w systemie CAM na program obróbkowy dla konkretnej obrabiarki CNC.

W systemie CAM pracujemy na graficznym modelu i do tego modelu dodajemy ścieżki narzędzia, wraz z określonymi parametrami obróbkowymi. Określamy numer narzędzia, wartości posuwu i obrotów wrzeciona. Ścieżki narzędzie oczywiście określają tor po jakim będzie poruszało się narzędzie.

I o ile w systemie CAM, dla nas, wszystko wygląda ładnie i zrozumiale to niestety ale dla obrabiarki CNC takie nie jest.

Czego potrzebuje obrabiarka CNC?

Obrabiarka CNC potrzebuje komend, które będą dla niej zrozumiałe. Zazwyczaj jest to tekst w określonej formie i w określonym formacie.

I właśnie to co mamy w systemie CAM należy przetworzyć na „język” zrozumiały dla maszyny.

I to właśnie robi postprocesor.

Przetwarza dane z systemu CAM, na dane, które będą zrozumiałe dla obrabiarki CNC.

Jeden system CAM – wiele obrabiarek CNC

I tutaj przechodzimy do kolejnej ważnej rzeczy. System CAM jest (mniej lub bardziej) uniwersalny. To znaczy, w przeciwieństwie do układu sterowania obrabiarki CNC, nie jest przypisany do konkretnej maszyny.

Za pomocą jednego systemu CAM możemy przygotować programy obróbkowe dla maszyn różnych producentów.

Oczywiście możemy rozdzielić systemy CAM na systemy wspomagające programowanie frezarek, tokarek czy różnego rodzaju wycinarek. Ale jak weźmiemy pod uwagę system CAM, w którym możemy przygotować programy obróbkowe na frezarki CNC to nie będzie on przypisany do konkretnej obrabiarki i konkretnego układu sterowania. Po prostu, z jednego projektu będzie można wygenerować program obróbkowy na różne układy sterowania, czyli na frezarki CNC różnych producentów (oczywiście o tej samej kinematyce).

Za to na jaką obrabiarkę będzie wygenerowany program odpowiada postprocesor.

Jeden postprocesor – jedna obrabiarka CNC

I tutaj już niestety takiej uniwersalności nie mamy. Postprocesor powinien być przygotowany dla konkretnej obrabiarki. Oczywiście jeżeli mamy dwie takie same maszyny, z takim samym układem sterowania to możemy użyć jednego postprocesora.

Ale jeżeli pomiędzy maszynami jest jakaś różnica, nawet w roku produkcji, to warto dla każdej z nich przeprowadzić przynajmniej testy programów obróbkowych.

Na przykład mamy maszynę z 2015 roku i do niej mamy przygotowany postprocesor. Następnie w roku 2022 kupiliśmy taką samą maszynę. Ten sam producent i ten sam model.

I wtedy raczej nie myśli się wtedy o nowym postprocesorze, bo po co skoro to taka sama maszyna. Ale może być tak, że maszyna jest taka sama i wszystko wygląda praktycznie tak samo, ale już układ sterowania jest nowszy i mogły pojawić się jakieś zmiany.

Dlatego w takich przypadkach, zanim uruchomimy program obróbkowy wygenerowany za pomocą postprocesora przygotowanego dla starszej maszyny, warto przeprowadzić testy w powietrzu i na zwolnionych posuwach. Tak po prostu żeby upewnić się czy wszystko będzie działało.

Można też skonsultować to z producentem maszyny i zapytać czy np. nie ma zmian w kodach M lub w jakichś innych miejscach. Może się okazać, że postprocesor będzie wymagał drobnego dostosowania lub w ogóle będzie trzeba przygotować nowy.

Postprocesor z Internetu

I tu przechodzimy do ryzykownej kwestii – korzystanie z postprocesorów pobranych z losowych miejsc z Internetu. Wiąże się to z ryzykiem kosztownej kolizji.

Od razu zaznaczę, nie mam nic przeciwko aby w pierwszej kolejności poszukać gotowego postprocesora. Ale jeżeli już znajdziesz taki postprocesor to nie ufaj bezgranicznie, że wszystko będzie działało prawidłowo z Twoją obrabiarką, nawet jak ktoś Cię zapewnia, że to jest postprocesor do dokładnie takiej samej maszyny jak Twoja.

Zastosuj tutaj zasadę mocno ograniczonego zaufania i przeprowadź testy bez materiału, na zwolnionych posuwach i z ręką na wyłączniku.

Testy postprocesora

Przygotuj proste programy obróbkowe. Na początku dla prostych operacji i dla jednego narzędzia.

Sprawdź obróbkę po linii prostej i zmianę kierunku z ruchu w osi X na ruch w osi Y. Sprawdź to czy w ogóle ruchy są zgodnie z kierunkiem osi. Następnie należy sprawdzić ruchy po łukach – w lewo, w prawo i ruch po okręgu. Kolejna prosta rzecz, którą należy sprawdzić to proste wiercenie.

Po tych prostych operacjach można przejść do sprawdzenia wymiany narzędzia (jeżeli maszyna obsługuje). Po prostu, należy wykonać prosty program, w którym wykorzystywane są dwa narzędzia.

Kolejna rzecz to sprawdzenie ruchu w trzech osiach jednocześnie – oczywiście jeżeli system CAM ma taką możliwość. Tutaj można przygotować jakieś proste wierszowanie i ruch po linii śrubowej.

Jeżeli system CAM ma taką możliwość, a maszyna to obsługuje to można jeszcze sprawdzić test cykli wiercenia. No i sposoby chłodzenia czy też inne dodatkowe funkcjonalności.

I pamiętaj, wyżej wspomniane czynności to nie jest przepis tylko wskazówki, które mają trochę naprowadzić na to co należy sprawdzić (a bardziej, że w ogóle trzeba przeprowadzić testy), ale tych rzeczy może być więcej. Ale już zaczynając proste testy, w trakcie, sam możesz dojść do tego, co należy jeszcze sprawdzić.

Podsumowanie

W jednym systemie CAM możemy przygotować programy na różne obrabiarki CNC danego typu. Ale do każdej obrabiarki potrzebujemy dedykowanego postprocesora. Czyli, jeden system CAM może zawierać w sobie wiele postprocesorów dla różnych maszyn.

Postprocesor jest aplikacją, którą można „doinstalować” do systemu CAM. Jednak napisanie lub dostosowanie postprocesora może wymagać wiedzy nie tylko z zakresu znajomości układu sterowania danej maszyny, ale także umiejętności pisania programów komputerowych.

Jeżeli czujesz się na siłach, znasz podstawy programowania i chcesz samodzielnie napisać postprocesor to lepszym rozwiązaniem będzie zmodyfikowanie już istniejącego. Ale pamiętaj, robisz to na własną odpowiedzialność.

Zaproszenie

Zapraszam do zapoznania się z moimi szkoleniami z zakresu obsługi oprogramowania CAD/CAM.

AkademiaCADCAM