Asocjatywność CAD/CAM na przykładzie Fusion 360

Asocjatywność CAD CAM

Na przykładzie Autodeks Fusion 360


Rozwiń swoje umiejętności projektowe z naszym ebookiem „Wprowadzenie do modelowania 3D w Autodesk Fusion 360„! Odkryj nowy wymiar twórczości i pozwól, by Twoje pomysły nabrały kształtów. Kliknij, by przejść do świata precyzyjnego modelowania 3D – pierwszy krok ku mistrzostwu jest na wyciągnięcie ręki!

https://programista-cam.pl/ebook-fusion360-cad-wprowadzenie


W tym wpisie poruszę temat asocjatywności systemów CAD i CAM. Dowiesz się czym jest asocjatywność i jakie są zalety korzystania ze zintegrowanych systemów CAD CAM.

Asocjatywność jest pojęciem mówiącym o pełnej integracji pomiędzy modułem CAD i CAM

Jeżeli system CAD/CAM jest asocjatywny to moduł CAM jest w pełni zintegrowany i powiązany z modułem CAD.

Mamy tutaj pełną współpracę obu modułów. I dla nas, z punktu widzenia użytkownika, oznacza to, że jeżeli przygotujemy program obróbkowy w module CAM, na podstawie modelu przygotowanego w module CAD, tego samego systemu CAD/CAM, to jeżeli pojawi się taka sytuacja, że trzeba będzie dokonać zmian w modelu i takie zmiany zostaną wprowadzone w module CAD, to z dużym prawdopodobieństwem nie będzie trzeba dokonywać zmian w projekcie programu obróbkowego w module CAM.

Wtedy zazwyczaj dostosowanie programu obróbkowego ogranicza się do przeliczenia ścieżek narzędzia i zostaną one dostosowane do zmienionego modelu CAD.

Asocjatywność można nazwać (prawie) dynamicznym powiązaniem pomiędzy modułem CAD i CAM.

Piszę prawie, bo nie jest to robione w locie i automatycznie i jest potrzebna ingerencja użytkownika, aby te zmiany zatwierdził i ponownie przeliczył ścieżki narzędzia.

Pokażę to teraz na przykładzie.

Mam przygotowany model tabliczki i na jego podstawie przygotowałem program obróbkowy.

Całość przygotowałem we Fusion 360, który jest zintegrowanym i asocjatywnym systemem CAD/CAM.

Chciałem wykonać taką tabliczkę jako prototyp, żeby zobaczyć w ogóle jak to będzie wyglądało po frezowaniu. Żeby dobrać parametry obróbki, żeby później było jak najmniej obróbki ręcznej. Więc, wymiary w tym momencie mają drugorzędne znaczenie, a bardziej liczy się krótki czas obróbki.

To co przygotowałem jest trochę za duże i chcę to pomniejszyć.

W tym celu przeskaluję model w module CAD.

I teraz w module CAM widać, że ścieżki narzędzia nie pasują do modelu i przy operacji mamy ostrzeżenie, że coś jest nie tak.

No i tutaj wiadomo co jest nie tak. Wprowadziliśmy zmiany w modelu i geometrie do obróbki też się zmieniły. Ale co najważniejsze, zmieniły się wymiary geometrii, a nie geometrie same w sobie. Czyli żadna geometria nie została usunięta i żadna nie została dodana.

I moglibyśmy wskazać geometrie do obróbki jeszcze raz, ale możemy po prostu tę operację przeliczyć i wtedy ścieżka narzędzia dostosuje się do nowych wymiarów modelu.

Po zmniejszeniu modelu pojawiły się miejsca, w których narzędzie się nie mieści i tutaj po prostu nie będzie obróbki.

I dostosowanie ścieżki narzędzia, do nowych wymiarów trwało dosłownie chwilę.

I było to możliwe właśnie dzięki asocjatywności CAD/CAM.

Jednak weźmy dla przykładu sytuację, gdzie pracujemy w samodzielnym systemie CAM, na podstawie zewnętrznych geometrii.

Przygotowaliśmy program obróbkowy. Program jest już gotowy, ale w ostatniej chwili okazuje się, że trzeba wprowadzić zmiany. Nawet nich to będą jakieś proste zmiany, tak jak w powyższym przykładzie.

I w przypadku samodzielnego systemu CAM zazwyczaj taki program trzeba zrobić od nowa.

Czyli od nowa ustawienie przygotówki, początku układu współrzędnych i wskazanie geometrii.

Co w przypadku bardziej złożonych modeli może być już czasochłonne.

I w tym miejscu też chcę zaznaczyć to, że nie uważam, że samodzielne systemy CAM są gorsze. Takie rozwiązanie też mają swoje zalety. Po prostu nie są asocjatywne i tyle.

Czyli podsumowując, asocjatywność jest powiązaniem i pełną integracją systemu CAM z systemem CAD.

Co w sytuacji, gdzie przygotowujemy programy obróbkowe na podstawie geometrii, która może zostać zmieniona, może zaoszczędzić nam sporo pracy i czasu.

Fusion 360 jest takim systemem. Jest to w pełni zintegrowany i asocjatywny system CAD/CAM i jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy w tym systemie do zapraszam Cię do moich szkoleń online.

Szkolenia Fusion 360 CAM

A tutaj o asocjatywności we Fusion 360 w formie wideo: