Obróbka konturów cz. 15 – Pochylone ściany – #24

Wall Taper Angle Fusion 360 – Pochylone ściany


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


Jeżeli chcielibyśmy wykonać frezowanie ściany i nadać jej pochylenie możemy wykorzystać opcję Wall Taper Angle.

wall taper angle fusion 360

Ścieżka narzędzia będzie wyglądała następująco.

fusion 360 wall taper angle

Widać wyraźnie, że ścieżka narzędzia jest coraz dalej od przedmiotu obrabianego i możemy założyć, że otrzymamy pochyloną ściankę pod kątem 15 stopni. Oczywiście musimy pamiętać, że mamy tutaj dosyć duży krok przejść w osi Z i otrzymamy wyraźne schodki.

 

Możemy się zastanawiać po co ta opcja, skoro w dobie systemów CAD/CAM bardzo szybko możemy edytować model i taką ściankę zamodelować i bezpośrednio z modelu otrzymać takie pochylenie jakie chcemy.

Czasami po prostu nie ma czasu na edycję modelu, a trzeba szybko wprowadzić zmianę. Czasami trzeba dodać takie pochylenie bez edycji modelu, np. żeby stopniowo odsuwać narzędzie od przedmiotu obrabianego. Ale bywa też tak, że programista CNC nie zawsze ma dostęp do systemu CAD,  a system CAM, w którym pracuje ma podstawowe możliwości systemu CAD.

Na przykład dostając dokumentację 2D, gdzie mamy do wykonania np. kilka otworów i niestandardowe sfazowania na tych otworach. Nie musimy do tego specjalnie tworzyć modelu 3D. Systemy CAM z reguły pozwalają wczytać plik CAD 2D lub po prostu wrysować podstawowe geometrie. Wtedy wystarczy nam widok z góry i opcja wygenerowania ścieżki narzędzia tak jakby ścianka była pochylona.

Są specyficzne sytuacje, w których taka opcja może pomóc i zaoszczędzić trochę czasu, dlatego warto przynajmniej wiedzieć o jej istnieniu. Nie każdy system może mieć taki parametr, ale systemy, które są rozwiązaniami bardziej CAM niż CAD/CAM, gdzie funkcjonalność rysowania i modelowania jest podstawowa, raczej posiadają tę opcję i bez konieczności posiadania pochylonej ścianki na modelu możemy wygenerować ścieżkę narzędzia taką, jakby ta ścianka była pochylona.