Obróbka konturów cz. 16 – Finish Only at Final Depth – #25

finish only at final depth fusion 360

Finish Only at Final Depth Fusion 360 – Przejście wykańczające na pełnej głębokości


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


Kolejnym parametrem w sekcji Multiple Depths, w zakładce Passes, w operacji 2D Contour jest parametr Finish Only at Final Depth.

finish only at final depth fusion 360

Aby zauważyć działanie tego parametru musimy wcześniej, w sekcji Passes, określić liczbę przejść wykańczających (Number of Finishing Passes) i krok przejść wykańczających (Stepover).

Liczba przejść wykańczających musi być większa niż 1.

fusion 360 finish at final depth

Teraz ścieżka narzędzie będzie wyglądała następująco.

finish only at final depth

Obróbka została podzielona tutaj na dwa etapy. Na początku, zgrubnie zbierany jest materiał z maksymalnym krokiem przejścia 5 mm i pozostawiamy 3 mm naddatku, a następnie ten naddatek obrabiany jest w jednym przejściu. Może 3 mm to trochę za dużo, ale to dla lepszego zademonstrowania i aby ścieżki narzędzia nie zlewały się na rysunku. W praktyce 0,5 mm powinno wystarczyć.

 

Dlaczego warto zastosować taki sposób obróbki?

Jeżeli do usunięcia jest dużo materiału to po obróbce zgrubnej wygląd obrabianej ścianki może pozostawiać wiele do życzenia. Nawet jeżeli wymiar jest w tolerancji warsztatowej to przy agresywnej obróbce może się zdarzyć, że nie zmieścilibyśmy się w tej tolerancji. Zwłaszcza jak jest to obróbka narzędziem składanym. Może się zdarzyć, że płytka się poluzuje i będzie podcinała materiał i kaleczyła ściankę.

W przypadku zbierania dużej ilości materiału przeważnie warto zostawić kilka dych na obróbkę wykańczającą. I tak jak w wielu innych przypadkach ten efekt moglibyśmy uzyskać rozbijając obróbkę na dwie różne operacje. Ale jeżeli do obróbki wykańczającej używalibyśmy tego samego narzędzia i narzędzie ma wystarczającą długość roboczą to aby zaoszczędzić czas i mieć większy porządek w drzewie operacji możemy skorzystać z tej opcji i wszystko przygotować jednej operacji.

Oczywiście wszystko to indywidualne preferencje, ale mamy taka możliwość.