Obróbka konturów cz. 14 – Finishing Stepdown – #23

finishing stepdowns fusion 360

Finishing Stepdowns Fusion 360 – Przejścia wykańczające


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


Finishing Stepdowns, czyli przejścia wykańczające to kolejny parametr zakładki Passes w operecji 2D Contour. Stosując ten parametr możemy dodać określoną ilość przejść wykańczających o określonej głębokości.

finishing stepdown fusion 360

Wpisując 2 w parametrze Finishing Stepdowns (czyli liczba przejść wykańczających) i wpisując 1 w parametrze Finishing Stepdown (czyli krok przejść wykańczających), otrzymamy:

fusion 360 finishing stepdown

Co w kodzie NC będzie wyglądało:

przejścia wykańczające fusion 360

W kodzie NC, jak i w ścieżkach narzędzia widać wyraźnie działanie tego parametru. Mamy kilka przejść zgrubnych, a następnie dwa wykańczające na głębokość 1 mm każde.

Jakie zastosowanie może mieć ta opcja?

Na przykład odcinanie części od przygotówki, gdzie z jednego zamocowania chcemy obrobić całą część. Chodzi o sytuację, gdzie czasami zostawia się kilka dych naddatku (np. 0,2 mm) na dnie na ręczne wyłamanie lub wycięcie części.

Przygotowujemy obróbkę ze zgrubnym krokiem przejścia równym 5 mm, gdzie jest dosyć dużo materiału do usunięcia w jednym przejściu i siły skrawania są dosyć duże. I gdyby ostatnie przejście też było na głębokość 5 mm to mogłoby wyrwać materiał, który zostawiliśmy jako naddatek na dnie. Dlatego w tej sytuacji zostawiamy np. 1 mm na przejście wykańczające i ostatnie przejście jest już na głębokość 1 mm, gdzie materiału do usunięcia jest dużo mniej niż w poprzednich przejściach, a ryzyko wyrwania naddatku dużo mniejsze.

Oczywiście całą tę procedurę moglibyśmy wykonać bez tych opcji w kilku operacjach, ale jak już było wcześniej wspomniane im mniej operacji do edycji tym lepiej.

No i jest to jeden z przykładów zastosowania tych opcji. Podobny sens może to mieć w przypadku obróbki konturów wewnętrznych, gdzie ważny jest wygląd dna. Tak samo usuwając duża ilość materiału narażamy się, że dno będzie pokaleczone. Wtedy również warto zastosować łagodniejsze przejście wykańczające.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *