Rough Final Fusion 360 – Przejścia wykańczające w obróbce zgrubnej
Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC
Rough Final to kolejny parametr, który zastosowanie ma w określonej sytuacji.
Jeżeli korzystamy z przejść zgrubnych (Roughing Passes) i parametru Finishing Stepdowns w sekcji Multiple Depths to w przypadku konfiguracji parametrów takiej jak na rysunku powyżej, otrzymamy ścieżki narzędzia jak na rysunku poniżej.
Taka ścieżka narzędzia nie jest zła i takie rozwiązanie może nam zaoszczędzić trochę czasu. Pierwsze przejścia są tylko przejściami zgrubnymi i może nie być potrzeby aby obrabiać je do końca. Ale gdybyśmy chcieli dodać kroki wykańczające (Finishing Stepdowns) we wszystkich przejściach zgrubnych musimy zaznaczyć opcję Rough Final.
Wtedy ścieżka narzędzia będzie wyglądała następująco:
Widzimy wyraźna zmianę. W przypadku obróbki konturów wewnętrznych czy kieszeni za pomocą strategii obróbki konturu opcja ta jak najbardziej ma zastosowanie. Zgrubnie obrabiamy od góry dużą ilość materiału, a na koniec zostawiamy sobie małą warstwę do delikatniejszej obróbki żeby nie pokaleczyć dna. Ale kiedy na przykład obrabiamy kontur zewnętrzny i chcemy praktycznie wyciąć przedmiot obrabiany z przygotówki, wtedy musimy uważać aby pierwsze przejścia nie były za nisko bo może się okazać, że już zgrubne przejście wytnie detal i nie będzie za co trzymać. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest to co mamy na pierwszym rysunku ze ścieżkami narzędzia. Tylko przejścia najbliżej konturu wykonane są na pełną głębokość.
Tutaj również moglibyśmy to uzyskać rozbijając tę obróbkę na kilka operacji, ale jest to kolejna opcja, o której istnieniu dobrze wiedzieć.
Chociaż w systemach CAM bardziej spodziewałbym się sytuacji, gdzie ta opcja jest domyślnie włączona albo wcale jej nie ma. Ale widzę dużą zaletę tej opcji w przypadku frezowania drewna i materiałów drewnopochodnych na ploterach ze stołem rastrowym. Wykorzystując tę opcję mamy większą pewność, że podczas obróbki zgrubnej mała część nie zostanie zassana do odciągu.
Dzieki! Super szczegółowe tłumaczenie;) Czekam na wiecej 🙂 dzieki Tobie z dnia na dzien coraz lepiej:)
Pozdrawiam
Cieszę się! 🙂
Rowniez dziekuje 🙂 Przydala by sie obrobka 3d do wytlumaczanie bo tam nie ogarniam jak to robic.
Obróbka 3D będzie, ale ciężko mi powiedzieć kiedy. Chciałbym zachować kolejność i porządek wpisów. Wydaje mi się ze do sierpnia wpisy będą dotyczyły obróbek 2D. Myśle ze we wrześniu ruszymy już z obróbkami 3D 😉
Cześć Damianie,
Jak wygląda sytuacja z obróbką 3D, kiedy można spodziewać się kolejnych wpisów? Z góry dzięki za to co robisz, dużo się tu nauczyłem i czekam na więcej 🙂
Cześć Dawid,
Już rozpoczynam publikację wpisów dotyczących obróbki 3D 🙂