Jaki CAD wybrać? – #2

jaki cad wybrać

Wybór systemu CAD


Szkolenie Fusion 360 CAD


 

Czym się kierować podczas zakupu oprogramowania CAD 3D?

Zamierzasz kupić oprogramowanie CAD 3D, ale nie wiesz co wybrać? Chcesz kupić odpowiedni system CAD dla swojej firmy, ale nie wiesz, który sprosta wymaganiom? Szeroki wybór systemów CAD 3D sprawia, że wiele firm nie wie co wybrać na swój pierwszy system CAD 3D.

Postaram się przedstawić kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę i dlaczego wybór pierwszego systemu CAD 3D jest bardzo istotny.

Pierwszy CAD

Kupując swój pierwszy system CAD w wielu przypadkach będzie to jedyny CAD 3D jaki będziemy mieli w firmie i wiążemy się z tym systemem na lata. Mimo tego, że systemy te nie są tanie, to cena jaką będziemy musieli zapłacić za źle wybrany system CAD będzie o wiele większa niż koszt zakupu licencji.

System taki kupujemy na lata. Zakup systemu CAD 3D wiąże się z wyszkoleniem (bądź zatrudnieniem) kadry inżynierów, z wdrożeniem systemu do firmy (np. opracowanie zasad przepływu i formy dokumentacji, integracja z innymi działami).

Jeżeli już zakupimy jakieś oprogramowanie i w nim zaczniemy pracę, to jak po kilku latach będziemy mieli bardzo dużo plików utworzonych w danym systemie, migracja na inny może być kłopotliwa.

Dlatego warto cenę licencji odstawić trochę na bok i skupić się na innych aspektach.

Pierwszy z nich, już poprzednio wspomniany, to popularność danego oprogramowania. Dlaczego jest to istotne? Dlatego, że popularność systemu wiążę się z liczbą jego użytkowników. Duża liczba użytkowników sprawi, że łatwiej uzyskamy bezpłatną pomoc na forach dyskusyjnych, ale i też łatwiej znajdziemy pracownika, który zna oprogramowania i potrafi je obsługiwać. Co przyczyni się na pewno do skrócenia (albo i wyeliminowania) czasu szkolenia.

Dostawca oprogramowania

Kolejna kwestia to dostawca oprogramowania, moim zdaniem, nie mniej istotna niż jego popularność.

Musicie wiedzieć, że kupując oprogramowanie tej klasy, macie możliwość korzystania ze wsparcia technicznego od dostawcy oprogramowania. Jeżeli dostawca tego nie oferuje,od razu odrzuć ofertę. Takie programy kupujemy do poważnych zadań. Taki program ma na siebie zarabiać i musisz mieć pewność, że jak będziesz pracował nad poważnym projektem, a coś się stanie (np. padnie komputer, wyskoczy błąd itp.) to będziesz miał wsparcie od dostawcy, który jest w bezpośrednim kontakcie z producentem oprogramowania. Taka usługa jest oczywiście dodatkowo płatna i stanowi część ceny licencji, ale nawet jakby raz na rok miało to uratować projekt warty setki tysięcy złotych nie zastanawiaj się nad tym. Często też w ramach wsparcia możemy uzyskać pomoc w kwestiach obsługi oprogramowania. Jeżeli nie wiemy jak coś wykonać, telefon do działu wsparcia może uratować dziesiątki godzin nad poszukiwaniem rozwiązania.

Warto związać się z kompetentnym dostawcą rozwiązań tej klasy, bo to będzie współpraca na lata.

Jeżeli dostawca istnieje na rynku już jakiś czas i z każdym rokiem się rozwija, jest mniejsze ryzyko, że po roku czy dwóch jego firma zostanie zamknięta i zostaniemy z niczym.

Jeżeli chodzi o czas istnienia na rynku ta kwestia jest też istotna jeżeli chodzi o oprogramowanie. Oprogramowanie, które istnieje od wielu lat, zostało wdrażane już w różnych warunkach i czas wdrożenia będzie krótszy niż czas wdrożenia oprogramowania, które na rynku pojawiło się niedawno. Wdrażając oprogramowanie przez wiele lat dostawcy spotkali się z wieloma problemami i znaleźli na nie rozwiązania i mogą też doradzić jeżeli pojawią się kwestie dla Ciebie problematyczne.

Szukaj dostawcy oprogramowania, który będzie dla Ciebie partnerem w biznesie, a nie tylko sprzedawcą.

Jest jeszcze kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, ale omówię je przy okazji omawiania tego, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru systemu CAM.

3 thoughts on “Jaki CAD wybrać? – #2

  1. Zgadza się, dobrze wybrany dostawca oprogramowania to połowa sukcesu 😉 Powinien oferować sprzedaż, wdrożenie i szkolenie na terenie całego kraju, a także rozwiązania dla większości typów przemysłu. W dobrej ofercie znajdują się oprogramowania CAM – hyperMILL czy też CAM do obróbki w 2D, 3D i w 5-osiach, a także CAM do obróbki specjalnej i tokarskiej.

  2. przed zakupem trzeba się mocno zastanowić. Ja testowałem 3 miesiące różne demka. Finalnie stanęło na IRONCAD i jestem zadowolony. Ale w testach miałem aż 5 programów.

Comments are closed.