Co to jest CAD i po co mi to?
Szkolenie Fusion 360 CAD
Od początku lat 80. XX wieku możemy obserwować wzmożony rozwój technologii niemalże w każdej dziedzinie nauki. Rozwój ten ściśle związany jest z rozwojem komputerów i oprogramowania wspierającego pracę inżynierów. To co wcześniej wykonywane było ręcznie na kartkach papieru zostaje sukcesywnie przenoszone “do komputera”. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień. Proces ten jest długotrwały, ale inżynierowie otrzymują coraz więcej aplikacji związanych z ich pracą, a wraz z biegiem lat jest to powszechniejsze i łatwiej dostępne.
Jeżeli chodzi o konstruktorów czy technologów z ich pracą mocno związane są systemy CAD.
Skrót CAD pochodzi od Computer Aided Design, czyli projektowanie wspomagane komputerowo. Rozwój oprogramowania CAD znacznie ułatwił, przyspieszył i uprzyjemnił pracę inżynierom związanym z kreśleniem konstrukcji czy obliczeniami wytrzymałościowymi.
W systemach CAD, w zależności od stopnia zaawansowania takiego systemu, możemy kreślić geometrie 2D, modelować w 3D, przygotować dokumentację techniczną, wykonywać obliczenia wytrzymałościowe, czy przeprowadzać symulacje działania konstrukcji pod działaniem określonych warunków fizycznych.
Gama zastosowań jest szeroka, a modułowość systemów pozwala dobrać te komponenty oprogramowania, które są potrzebne dla naszej działalności.
Czy system CAD jest mi potrzebny?
Temat wyboru odpowiedniego systemu CAD omówimy już wkrótce, czym się kierować i jakie kwestie wziąć pod uwagę, ale na razie zajmijmy się tym, czy system CAD jest nam w ogóle potrzebny?
Jeżeli sam zadałeś sobie to pytanie i zacząłeś szukać na nie odpowiedzi to od razu Ci odpowiem, że tak – system CAD jest Ci potrzebny i na pewno znajdzie zastosowanie i sprawi, że będziesz bardziej konkurencyjny na rynku. Jeżeli się nad tym zastanawiasz to prawdopodobnie korzystasz z dokumentacji technicznej, kreślisz rysunki techniczne lub chcesz zacząć modelować w 3D aby być na bieżąco z konkurencją. Jeżeli jesteś osobą, która tylko sprawdza albo nadzoruje być może wystarczy Ci coś co pozwala na podgląd plików CAD. W przypadku plików CAD 2D moim zdaniem nie warto szukać aplikacji, które mogą tylko otworzyć i np. wydrukować plik CAD. Można od razu zainstalować DraftSight i w tym przypadku mamy pełnoprawny, darmowy system CAD 2D. W przypadku plików 3D sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. W zależności od systemu CAD w jakim powstał model 3D możemy użyć przeglądarki plików 3D. Na przykład dla plików z systemu SolidWorks będzie to eDrawings. Albo możemy pójść prostszą drogą i plik CAD 3D zapisać do pliku PDF 3D i wtedy każdy bez problemu może pozwolić sobie na podgląd takiego pliku. Jeżeli CAD 2D to już za mało i przymierzasz się do nauki lub zakupu systemu CAD 3D, tak jak wspomniałem, wkrótce to omówimy, ale teraz odpowiedzmy sobie na pytanie po co mi system CAD?
Jeżeli jesteś właścicielem biura projektowego lub konstruktorem to po to, abyś sowim klientom dostarczał dokumentację na najwyższym poziomie, zarówno 2D jak i 3D (przygotowanie dokumentacji 2D na podstawie modelu 3D jest bardzo szybkie i proste). Samo konstruowanie części czy złożeń całych narzędzi jest dużo szybsze, pozwala dostrzec i wyeliminować wiele potencjalnych błędów konstrukcyjnych już na etapie projektowania (projektując w CAD 2D łatwiej jest popełnić błędy). Coraz więcej firm w dalszym etapie prac wykorzystuje głównie geometrie 3D (jeżeli takiej nie otrzymają od Ciebie to sami muszą takie modele utworzyć, np. w celu wykorzystania geometrii w systemie CAM – o tym już wkrótce).
Jeżeli masz firmę produkcyjną (lub jesteś jej pracownikiem) rysunki techniczne są na porządku dziennym. CAD 2D to zupełna podstawa, ale CAD 3D stwarza nowe możliwości. Od wyeliminowania potencjalnych błędów w kompletnych złożeniach części, poprzez ułatwienie prac dla innych działów korzystających z dokumentacji 3D, przez obliczenia wytrzymałościowe i inne symulacje pokazujące zachowanie danego narzędzia czy maszyny do fotorealistycznych renderingów w celach prezentacyjnych czy marketingowych.
Fotorealistyczny rendering na podstawie modelu CAD 3D. Źródło: grabcad.com
Przedstawione możliwości to tylko ogólniki, wchodząc w szczegóły możemy dostrzec wiele kwestii, które pozwolą usprawnić i ułatwić pracę inżynierom.
Przykładowy model 3D i jego rysunek wykonawczy 2D. Źródło: grabcad.com
Oczywiście wybór systemów CAD jest szeroki, ale moim zdaniem popularność danego oprogramowania to jedna z ważniejszych kwestii, którą musimy wziąć pod uwagę. A na co jeszcze warto zwrócić uwagę omówimy w kolejnym wpisie.
Świetna robota, gratuluje założenia własnego bloga!
Dzięki, Piotrek!
Super sprawa, zaczynam czytać wszystko od poczatku do samego końca :))