Fazowanie cz. 2 – #44

2D Chamfer Fusion 360 – Fazowanie – Sposób 2


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


W poprzednim wpisie omówiliśmy fazowanie za pomocą operacji 2D Chamfer. Innym sposobem wykonania faz jest użycie operacji 2D Contour.

Z menu 2D wybierz operację 2D Contour. Wybierz narzędzie do fazowania. Przejdź do zakładki Geometry i wskaż cztery okręgi.

fusion 360 2d chamfer

Wykorzystując narzędzie do fazowania nie musimy w zakładce Heights określać głębokości frezowania. Wystarczy, że w sekcji Bottom Height, w parametrze From wybrana będzie opcja Selected contour(s). Głębokość frezowania zostanie wyliczona na podstawie parametrów określonych w kolejnej zakładce.

fusion 360 fazowanie

Przejdźmy do zakładki Passes. Widzimy tam sekcję Chamfer, z parametrami, które poznaliśmy w operacji fazowania – 2D Chamfer.

2d chamfer fusion 360

Możemy kliknąć OK aby obliczyć ścieżkę narzędzia lub możemy przejść do zakładki Linking, aby określić wejście i wyjście narzędzia.

Jedną z zalet tego rozwiązania jest to, że możemy tutaj wykonać fazowanie z wejściem po helisie. Korzystam z tego rozwiązania podczas wykonywania fazek w otworach, zwłaszcza o dosyć małych średnicach. W produkcji raczej jednostkowej.  Całkiem dobrze się to sprawdza. Szczególnie kiedy w ramach jednej operacji fazujemy otwory o różnych średnicach. Małych, gdzie narzędzie ma mało miejsca, jak i dużych, gdzie ta helisa nie jest niezbędna. Dlaczego tak? Pracując z pojedynczymi częściami zależy mi na tym aby było jak najmniej operacji do późniejszej edycji. Często w takich przypadkach czas programowania bywa zbliżony do czasu obróbki, albo nawet jest dłuższy. Dlatego im mniej miejsc gdzie można popełnić błąd tym lepiej.

W przypadku obróbki seryjnej taki sposób fazowania może być stratą czasu. Tam małe otwory fazowałbym (w większości przypadków) operacją wiercenia. W przypadku obróbki seryjnej warto posiedzieć dłużej nad programem aby urwać kilka sekund na obróbce. Czyli to co dosyć często powtarzam, do wszystkiego warto podchodzić indywidualnie. Ale żeby wypracować sobie jakieś podejście trzeba przetestować wszystkie opcje i na własne oczy zobaczyć co najlepiej się sprawdza.