Fazowanie otworów – #174

Fazowanie otworów w Alphacam


Pozostały nam jeszcze małe otwory, na których nie ma fazek. Moglibyśmy je zaznaczyć podczas poprzedniej operacji fazowania, ale sprawdzimy teraz sposób fazowania otworów za pomocą jeden z operacji wiertarskich. Jako narzędzie mamy wybrany Fazownik. Teraz wybierzmy Technologia | Wiercenie/Gwintowanie | Wiercenie/Gwintowanie Otworów.

W zakładce Ogólne, jako Typ operacji wybierzmy Fazowanie.

Teraz jeżeli zechcemy przejść do kolejnej zakładki pojawi się informacja, że do fazowania należy wybrać wiertło lub gwintownik.

I niestety nie możemy przejść dalej z tym narzędziem. Narzędzie mogłoby wykonać fazkę w ten sposób, ale być może Alphacam nie poradziłby sobie z przeliczeniem głębokości na jaką ma zejść narzędzie aby otrzymać fazkę o odpowiednim wymiarze. No nic, tak już jest i trzeba użyć innego narzędzia.

Dodamy nowe narzędzie. Zdefiniujmy nowe wiertło.

Zapiszmy to jako WiertłoDoFaz.

Teraz taka mała podpowiedź. To co mamy zdefiniowane w Alphacam to jedno, a to co jest na maszynie to drugie. Można trochę oszukać Alphacam i zdefiniować wiertło do faz z tym samym numerem narzędzia co fazownik. W kodzie zarówno do fazowania krawędzi, jak i do fazowania otworów zostanie wygenerowane narzędzie T05. Czyli, w Alphacam używamy dwóch różnych narzędzi, a na maszynie będzie to jedno i to samo narzędzie. Problem będzie wtedy, kiedy narzędzia na maszynie rozpoznawane są po nazwie. Czyli nazwa narzędzia w Alphacam, musi odpowiadać nazwie narzędzie z tabeli narzędzi maszyny. Ponieważ w programie obróbkowym nie jest generowany numer narzędzia, tylko jego nazwa i na tej podstawie narzędzie jest wybierane z magazynu. Ale to już kwestia na inne rozważania.

Wybierzmy zdefiniowane przed chwilą narzędzie i powtórzmy wywołanie operacji Fazowanie z operacji wiertarskich. Teraz możemy przejść do kolejnej zakładki – Dane poziomów i cyklów.

Wymiar fazy określamy w parametrze Głębokość fazy. Parametr ten określa jaka jest odległość od Góry materiału do dolnej krawędzi fazki. Czyli w naszym przypadku, jak chcemy otrzymać fazkę 1 x 45, jako Głębokość fazy musimy podać wartość -1.

W przypadku fazowania warto na chwilę zatrzymać narzędzie na dole i wpisać jakąś wartość w polu Czas oczekiwania. Domyślnie powinny być to sekundy. Takie krótkie zatrzymanie posuwu roboczego (na włączonych obrotach) da nam lepsze wykończenie powierzchni fazki, pozbawione zadziorów.

Teraz po przeprowadzeniu symulacji otrzymamy fazki również w otworach.

Pobierz i przetestuj pełną, oryginalną licencję Alphacam za darmo na 30 dni!