Definiowanie oprawki w Alphacam – #164

Definiowanie oprawki w Alphacam


Zdefiniowaliśmy już pierwsze narzędzie i jest ono gotowe do pracy. Jednak w wielu przypadkach warto zdefiniować również oprawkę narzędzia. Alphacam posiada opcje pozwalającą na zdefiniowanie zarówno zaawansowanych oprawek na podstawie modelu 3D oprawki, jaki i prostych oprawek będących walcem o określonej średnicy i wysokości.

W obecnym etapie nauki Alphacam, taka prosta oprawka w zupełności wystarczy, a jej zdefiniowanie może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka kolizji.

Dodamy prostą oprawkę do poprzednio zdefiniowanego narzędzia.

Wybierzmy Technologia | Wybierz narzędzie.

Wskażmy poprzednio zdefiniowane narzędzie i wybierzmy opcję Edycja Narzędzia.

Pojawi się okienko definicji narzędzia. W tym miejscu możemy także zmienić parametry narzędzia, które poprzednio definiowaliśmy.

Aby dodać oprawkę należy kliknąć przycisk Symulacja.

Pojawi się okienko, w którym możemy zdefiniować oprawkę.

W sekcji Symulacja oprawki wybierzmy opcję Proste. W sekcji Uchwyt narzędzia, określamy Długość i Średnicę oprawki, a parametr Odległość Od Czubka Narzędzia Do określa odległość od początku narzędzia do początku wrzeciona. Obliczone to zostało automatycznie. Jest to suma długości narzędzia i długości oprawki.

Klikając OK zaakceptujemy te dane. Teraz należy kliknąć OK w okienku definicji narzędzia i ponownie zapisać narzędzie. Jeżeli zapiszemy z tą samą nazwą to narzędzie zostanie po prostu nadpisane.

Teraz wybierając to narzędzie w obszarze roboczym pojawi się uproszczony model narzędzia z oprawką.

I mimo tego, że jest to uproszczone, będzie to bardzo użyteczne. Jeżeli przypadkiem zdefiniujemy głębokość frezowania większą niż długość narzędzia, zostanie to wychwycone podczas symulacji obróbki i jeszcze na etapie definiowania obróbek będziemy mieli możliwość zmiany i edycji parametrów na poprawne. Nie trzeba mówić co by było gdybyśmy puścili taki program na maszynie. W najlepszym wypadku zniszczylibyśmy tylko narzędzie.

Pobierz i przetestuj pełną, oryginalną licencję Alphacam za darmo na 30 dni!