Obróbka konturów cz. 8 – Początkowy Naddatek – #78

Początkowy naddatek – Alphacam


Kolejny parametr w zakładce Dane obróbcze, to parametr Początkowy Naddatek. Jest to naddatek, który pozostał po poprzedniej obróbce.

alphacam początkowy naddatek

Wstępnie pole tego parametru jest wygaszone. Aby to aktywować, w sekcji Usuwanie naddatku, musimy określić obróbki tego naddatku. Liczba ta musi być większa niż 1. Takie ustawienie parametrów, jak na powyższym rysunku, spowoduje przygotowanie takiej ścieżki narzędzia:

Mamy usuwanie wstępnych 5 mm naddatku w trzech równych przejściach. Tutaj, tak jak w przypadku obróbki w osi Z, każde przejście może mieć taką samą szerokość lub możemy również określić szerokość pierwszego i ostatniego przejścia.

Do czego można wykorzystać te opcje?

Przygotowując formatki do obróbki, np. na pile, często zostawiamy naddatek na obróbkę. Zdarza się, że naddatki są duże. Obróbka w jednym przejściu mogłaby być problematyczna. Dlatego warto to sobie podzielić na kilka przejść. Tak jak w osi Z dzielimy obróbkę konturu na kilka przejść, tak i w osiach XY, czyli na boki, też możemy podzielić obróbkę.

W przypadku nierówno uciętych elementów, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, możemy też określić szerokość pierwszego przejścia. Możemy ustawić małą wartość, żeby zabezpieczyć się przed pracą pełną szerokością narzędzia. A wpisując małą wartość dla szerokości ostatniego przejścia, uzyskamy lepsze wykończenie ścianki.


Pobierz i przetestuj pełną, oryginalną licencję Alphacam za darmo na 30 dni!