3D Adaptive Clearing – Wprowadzenie i wybór narzędzia – #77

3D Adaptive Clearing – Wprowadzenie i wybór narzędzia


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


Strategia 3D Adaptive Clearing jest strategią 3-osiowej obróbki zgrubnej. Za jej pomocą szybko i łatwo przygotujemy obróbkę zgrubną swobodnie zaprojektowanych modeli 3D. Sprawdzi się doskonale w obróbce zgrubnej form wtryskowych, kształtowych stempli, matryc i wszędzie tam gdzie strategie 2D to za mało.

Ścieżki narzędzia są generowane w ten sposób, że narzędzie usuwa dużą ilość materiału ze stosunkowo dużym krokiem w osi Z, co powoduje pozostawianie typowych (dla zgrubnych obróbek 3-osiowych) schodków, które następnie są obrabiane z mniejszym krokiem w osi Z. Wszystko oczywiście najlepiej sprawdzić na przykładzie.

Wybierz SETUP | New setup aby rozpocząć projekt CAM.

Przygotówką będzie prostopadłościenna kostka bez naddatków na bokach. Tylko 1 mm naddatku na górze. Początek XY na środku, początek Z na górze przygotówki.

3d adaptive clearing fusion 360

 

Przejdźmy do wyboru narzędzia.

Jeżeli chodzi o narzędzia do zgrubnej obróbki 3D to staram się nie używać narzędzi bez promienia naroża. Oczywiście zdarza się, że takie narzędzie bez promienia naroża zostanie użyte do obróbki zgrubnej 3D, ale są to sporadyczne sytuacje. Jeżeli narzędzie ma promień R0 to w tym miejscu jest słabsze i naroże dosyć szybko się wykruszy, dlatego od razu warto zastosować narzędzie z promieniem naroża R0.5 lub R1.

Dlatego wybierzmy narzędzie 16mm Bullnose Endmill z biblioteki Samples.

W zakładce Tool dla operacji 3D Adaptive Clearing mamy dodatkową sekcję – Shaft & Holder, której w obróbkach 2D nie było. W tej sekcji określamy zachowania w przypadku napotkania kolizji trzonka narzędzia i oprawki z przedmiotem obrabianym. Omówimy to później na innym, trochę bardziej skomplikowanym modelu.

W kolejnym wpisie przejdziemy do zakładki Geometry.