Uchwyt PRZECIĘCIE i podział geometrii- #51

Uchwyt PRZECIĘCIE i podział geometrii


W tym wpisie chcę pokazać dwie kolejne funkcje Alphacam. Podział geometrii i uchwyt PRZECIĘCIE.

Załóżmy, że chcemy narysować okrąg w tym miejscu:

geometria do przecięcia

Czyli w środku odcinka pomiędzy bokiem prostokąta a okręgiem. W tym momencie nie możemy zastosować tam żadnego uchwytu ponieważ jest to jedna linia. Ale jeżeli podzielimy ją na mniejsze linie i uzyskamy linię od boku prostokąta do okręgu, będziemy wtedy mogli skorzystać z uchwytu ŚRODEK elementu.

Aby podzielić linię wybierz Edycja | Podziel.

Pojawi się poniższe okienko:

alphacam podziel

Kliknij OK.

Teraz w linii poleceń mamy: PODZIEL: Wskaż Pkt. Podziału na Geometrii. Linię chcemy podzielić w miejscu jej przecięcia z okręgiem. Jeżeli spróbujemy najechać kursorem na punkt w miejscu podziału nic się nie stanie. Nie podświetli się żaden uchwyt i nie zrobimy tego dokładnie.

Ale jak zauważyłeś, to w poleceniach edycji geometrii, uchwyty są również aktywne. Wybierz uchwyt PRZECIĘCIE (piąty od lewej) i teraz musimy wskazać geometrię, którą chcesz podzielić. Kliknij na linię w pobliżu punktu podziału.

Następnie musimy wskazać drugą geometrię, która tak jakby przetnie geometrię do podziału. Teraz jak najedziemy w pobliże punktu podziału na okręgu, pojawi się uchwyt informujący nas o punkcie podziału. Kliknij na okrąg w pobliżu punktu podziału. Linia została już podzielona.

Ale jak to sprawdzić?

Jedną z metod, którą wykorzystuję w takich sytuacjach jest aktywowanie komendy Edycja | Kasuj. Po aktywowaniu tego polecenia jak najedziesz na jakąś geometrię zostanie ona podświetlona przerywaną liną i ta przerywana linia oznacza jedną, całą geometrię.

podzielona geometria

Możemy zrobić to samo z linią leżącą przy drugim boku prostokąta.

Mamy teraz oddzielne linie i możemy wykorzystać ich środek do narysowania kolejnych okręgów.

PS. Wiem, że trochę kombinuję, ale chcę na prostych przykładach pokazywać opcje Alphacam.

W jednym z kolejnych wpisów pokażę inny sposób na uzyskanie takich linii i działanie kolejnego uchwytu.

 


Pobierz i przetestuj pełną, oryginalną licencję Alphacam za darmo na 30 dni!