Szkolenie Alphacam!
Alphacam to oprogramowanie (głównie) klasy CAM. Pozwala w łatwy sposób przygotować programy obróbkowe na obrabiarki CNC. Większość użytkowników tego oprogramowania, przynajmniej w Polsce, związana jest z obróbką drewna i materiałów drewnopochodnych, jednak są też osoby wykorzystujące to oprogramowanie z powodzeniem w obróbce metali i kamienia.
W przeciwieństwie do innych popularnych rozwiązań CAM, Alphacam jest systemem bardzo uniwersalnym. Za jego pomocą możemy przygotować programy na obróbkę metali, jak i wykorzystać pełne możliwości maszyn do obróbki drewna (np. agregaty wielowrzecionowe, cięcie piłą, nesting). Z reguły systemy CAM, które są dedykowane do typowych frezarek CNC (przeznaczonych głównie do obróbki metali) nie posiadają opcji pozwalających wykorzystać możliwości obrabiarek przeznaczonych do obróbki drewna, takich jak wspomniane wcześniej agregaty wielowrzecionowe czy piły. To sprawia, że Alphacam wyróżnia się na tle konkurencji i nie można przejść obojętnie obok tego systemu jeżeli planujemy obróbkę drewna i materiałów drewnopochodnych. Oczywiście nie oznacza to, że Alphacam nie ma konkurencji i jest jedynym rozwiązaniem zaspokajającym wszystkie potrzeby. Ale na pewno jest w czołówce tych rozwiązań.
Poza możliwościami systemu CAM, Alphacam posiada też funkcje systemu CAD. Są one podstawowe, ale bardzo pomocne. Pracując nawet na modelach 3D bardzo często przydaje się tworzenie szkiców 2D (z wykorzystaniem funkcji dostępnych w Alphacam) np. w celu określenia granicy obróbki. Przy obróbkach 2,5-osiowych, edycja geometrii obrabianej to niemal codzienność. Prawie zawsze trzeba coś dorysować, połączyć ze sobą jakieś linie, coś przyciąć, coś wydłużyć itp. Dlatego moim zdaniem warto poznać te funkcje, bo w późniejszym etapie mogą znacząco przyspieszyć powstawanie programów obróbkowych.
Ten kurs planuję rozpocząć od tworzenia geometrii w Alphacam. Od podstaw krok po kroku. Tak żeby początkujący użytkownicy oswoili się z Alphacam, zanim przejdziemy do omawiania obróbek. Wszystko będzie omawiane na podstawie modułu Alphacam Router, ale jeżeli posiadasz Alphacam Mill, na pewno znajdziesz tutaj użyteczne dla siebie informacje. Pomiędzy tymi modułami występują bardzo małe różnice, które postaram się przedstawić w przyszłości. Użytkownicy modułu Stone również znajdą tutaj coś dla siebie. Na początku nie będę omawiał toczenia, czyli modułu Alphacam Lathe. Skupię się na frezowaniu.
Jeżeli masz jakieś uwagi, sugestie lub pytania, pisz śmiało na damian@programista-cam.pl
A jeżeli chcesz pobrać i przetestować Alphacam zajrzyj na stronę DPS Software:
Pobierz i przetestuj pełną, oryginalną licencję Alphacam za darmo na 30 dni!