Fusion 360 – płatny czy darmowy?

fusion 360 darmowy

Czy Autodesk Fusion 360 jest darmowy?


Rozwiń swoje umiejętności projektowe z naszym ebookiem „Wprowadzenie do modelowania 3D w Autodesk Fusion 360„! Odkryj nowy wymiar twórczości i pozwól, by Twoje pomysły nabrały kształtów. Kliknij, by przejść do świata precyzyjnego modelowania 3D – pierwszy krok ku mistrzostwu jest na wyciągnięcie ręki!

https://programista-cam.pl/ebook-fusion360-cad-wprowadzenie


Fusion 360 – CAD/CAM w abonamencie

Fusion 360 to system CAD/CAM, który jest oferowany w modelu subskrypcyjnym. Czyli aby korzystać z oprogramowania, należy regularnie za to płacić. W tym momencie możemy to robić co miesiąc, co rok lub co trzy lata (jest też możliwość korzystania w modelu pay-as-you-go, czyli płacimy wtedy kiedy korzystamy, wtedy można opłacić 24 godziny, ale tym modelem dostępu do Fusion 360 nie będę zajmował się w tym wpisie).

Rozwiązanie subskrypcyjne spotyka się z różnymi opiniami. Ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Ciężko ocenić obiektywnie ten model dostępu do oprogramowania, gdyż każdy ma inne potrzeby.

Zalety modelu subskrypcyjnego Fusion 360

Z jednej strony, jest to oprogramowanie chmurowe, czyli aby korzystać z tego oprogramowania potrzebujemy dostępu do Internetu i regularnie jesteśmy sprawdzani. Czy mamy jeszcze ważną licencję lub czy przypadkiem (lub specjalnie) nie próbujemy uruchomić oprogramowania na dwóch różnych komputerach jednocześnie (np. posiadając jedną licencję).

Z drugiej strony, rozwiązanie abonamentowe ma zalety, ponieważ oprogramowanie cały czas się rozwija i nie trzeba wypuszczać dużej aktualizacji raz na pół roku, albo raz na rok. W momencie, kiedy taka aktualizacja powstanie, można po prostu zaktualizować oprogramowanie użytkownikom i użytkownik w każdym momencie korzysta z najnowszej wersji systemu.

Dodatkowo, domyślnie nasze pliki są zapisywane na serwerach.

A to w połączeniu z tym, że jest to rozwiązanie chmurowe pozwala na korzystanie z Fusion 360 na różnych komputerach. Na takiej zasadzie, że wylogujemy się z Fusion 360 na jednym komputerze i możemy zalogować się na innym komputerze, w innej lokalizacji i będziemy mieli dostęp do swoich plików.

Jest to wygodne, zwłaszcza dla osób, które pracują np. w biurze na komputerze stacjonarnym, ale czasami muszą wyjść poza biuro i biorą ze sobą laptopa. Wtedy nie trzeba kopiować potrzebnych plików. Wystarczy, że mamy dostęp do Internetu. Po zalogowaniu na drugim komputerze będziemy mieli dostęp do wszystkich plików.

Kolejna zaleta, która jest ważna dla części osób to to, że możemy opłacać licencję wtedy, kiedy potrzebujemy skorzystać z oprogramowania. Minimalny czas na jaki możemy wykupić Fusion 360 to miesiąc. Ale możemy zapłacić za miesiąc, zrobić to co mamy zrobić i zakończyć subskrypcję Fusion 360.

Później, jak będzie trzeba ponownie skorzystać z systemu, to opłacamy Fusion 360 na kolejny okres. Takie podejście może być przydatne dla małych firm, które mają swój produkt lub kilka produktów. Na początku można poświęcić kilka dni lub tygodni na zaprojektowanie produktu, a następnie przechodzimy do fazy produkcji. Po wykonaniu testów, oprogramowanie może nie być niezbędne, więc jeżeli skrupulatnie optymalizujemy koszty, to rozwiązanie może pozwolić na zaoszczędzenie pewnej kwoty.

Trzeba to dobrze przeliczyć, bo jak się okaże, że w ciągu roku wykupimy dostęp np. 7-8 razy na miesiąc to będzie to kosztowało podobnie jakbyśmy wykupili dostęp na cały rok z góry. Tylko właśnie, wykupując dostęp na cały rok musimy od razu zapłacić pełną kwotę.

A w niektórych sytuacjach nie mamy pewności czy oprogramowanie rzeczywiście będzie wykorzystywane cały rok. Bo np. chcemy wdrożyć nowy produkt, potrzebujemy do tego celu Fusion 360, ale nie wiemy czy produkt przyjmie się na rynku.

Jest kilka kwestii do rozważenia, ale ważne, że jest taka możliwość.

Tak jak wcześniej wspomniałem, Autodesk uruchomił dostęp do oprogramowania, który nazywa się Autodesk Flex. Można wykupić tokeny i wtedy płacimy za każde rozpoczęte 24 godziny korzystania z oprogramowania. Jednak jest to specyficzne rozwiązanie i przeznaczone raczej dla większych zespołów, gdzie kilkanaście osób korzysta z oprogramowania, z czego kilka to osoby korzystające bardzo sporadycznie. Jest to nowość i w tym wpisie nie będę omawiał tego bardziej szczegółowo.

Wady modelu subskrypcyjnego Fusion 360

I teraz to co jest zaletą, z innego punktu widzenia, może być wadą. To, że potrzebny jest dostęp do Internetu będzie wadą dla osób korzystających z Fusion 360 w miejscach, gdzie dostęp do Internetu jest ograniczony np. poprzez braki w infrastrukturze.

Nie każdy też lubi abonamenty. Czasami lepiej jest zapłacić więcej za system, z którego będziemy mogli korzystać bez ograniczeń czasowych. Zwłaszcza, że może to być opłata jednorazowa. I nawet jak zrezygnujemy z aktualizacji to takie oprogramowanie zostanie w firmie i cały czas będzie można z niego korzystać.

Fusion 360 za darmo

Do tej pory skupiłem się na dostępie płatnym do Fusion 360.

Ale jest bardzo prawdopodobne, że spotkałeś się z określeniem, że Fusion 360 jest darmowy.

Jednak uważam, że odpowiedź na pytanie – Czy Fusion 360 jest darmowy?, według mnie, brzmi – nie.

Fusion 360 nie jest darmowy. Pod pewnymi warunkami można korzystać z tego systemu nieodpłatnie. Osoby wykorzystujące Fusion 360 do celów osobistych lub uczniowie mogą korzystać z Fusion 360 nie płacąc nic za licencję. Oczywiście wykluczone jest tutaj zastosowanie komercyjne.

I co ciekawe (w momencie pisania tego artykułu – to może być ważne za kilka lat) nawet małe i młode firmy, mogą otrzymać nieodpłatny dostęp do Fusion 360 do zastosowań komercyjnych. Czyli po spełnieniu odpowiednich warunków, nie ponoszą opłaty za abonament i mogą korzystać z Fusion 360 do celów komercyjnych.

I to jest super. Tylko należy sobie uświadomić, że mimo tego, że to jest dostęp nieodpłatny to nie jest do końca darmowy. Kiedyś w końcu trzeba będzie zapłacić jakąś cenę.

Jaką cenę można będzie zapłacić za darmowy Fusion 360?

I o ile w przypadku osób wykorzystujących Fusion 360 do zastosowań hobbystycznych, cena jaką trzeba będzie zapłacić, może nie będzie tak bardzo dotkliwa. Ostatnio (w roku 2021) podczas jednej z aktualizacji pewne funkcjonalności, dla osób korzystających z licencji Fusion 360 Personal, do zastosowań osobistych, zostały mocno ograniczone. Tutaj ceną był czas jaki przyszło poświęcić na zapoznanie się ze zmianami i dostosowanie się do tych zmian. I dodatkowo, zmiany te spowodowały, że podczas pracy z Fusion 360 pewne rzeczy zajmowały więcej czasu. A część osób mimo wszystko musiała poszukać innego systemu lub po prostu zapłacić za licencję komercyjną, ponieważ zmiany nie pozwalały w dalszym ciągu swobodnie wykonywać zadań, które były wykonywane do tej pory.

Fusion 360 dla małych firm

Jeżeli chodzi o młode i małe firmy, to tutaj może to już wyglądać zupełnie inaczej. Korzystanie z Fusion 360 nieodpłatnie, nie jest nieograniczone. Trzeba spełnić pewne warunki (z którymi można zapoznać się na stronie Autodesk).

Teraz wyobraźmy sobie taką sytuację – korzystamy z Fusion 360, firma się rozwija. Wszystkie projekty robimy w tym systemie, co jest logiczne bo innego nie mamy i nawet nie potrzebujemy.

I kończy się okres, w którym mogliśmy nieodpłatnie korzystać z Fusion 360. Musimy być na to przygotowani, że kiedyś w końcu trzeba będzie wykupić licencję. Oczywiście, jeżeli firma się rozwija to cena za roczny abonament Fusion 360 nie jest wysoka. Ale po prostu trzeba mieć tę świadomość, że możliwość nieodpłatnego korzystania z Fusion 360 to zachęta do tego aby sprawdzić ten system i do niego się przyzwyczaić. Bo jak już mamy większość projektów wykonanych w tym systemie to zmiana na inny, nawet jakby pojawił się tańszy, może być nieopłacalna.

Regularne podnoszenie ceny

Kolejną obawą może być to, że Autodesk może podnosić ceny za Fusion 360. Jak zaczynałem korzystać z Fusion 360 to roczny dostęp kosztował trochę poniżej $300. Teraz jest to prawie $500. I to też należy mieć na uwadze korzystając z subskrypcyjnego modelu dostępu do oprogramowania. Cena, za którą kupujemy dostęp do Fusion 360 obowiązuje w momencie zakupu i nie jest powiedziane, że jak za rok zechcesz przedłużyć dostęp do systemu to zapłacisz taką samą cenę.

Myślę, że nie ma co panikować i cena nie wzrośnie nagle kilkukrotnie. Tam pracują specjaliści, obserwują rynek i reakcje użytkowników na zmiany i raczej są świadomi tego, że drastyczna zmiana ceny będzie źle odebrana i negatywnie wpłynie na wizerunek firmy. Ale kilkuprocentowa waloryzacja ceny co rok jest w sumie czymś normalnym. Koszty pracy rosną i wiele przedsiębiorstw wręcz zastrzega sobie taką możliwość w umowach.

Czy warto?

I jeżeli o mnie chodzi, to akceptuje te warunki, jestem świadomy, że ze strony Autodesku mogą pojawić się różne ruchy powodujące, że koszt korzystania z Fusion 360 wzrośnie, ale w tym momencie możliwości tego systemu (dla mnie) są warte ceny jaką za to płacę.

Zwłaszcza, że wykorzystuje zarówno moduł CAD do projektowania 3D, jak i moduł CAM do przygotowywania programów obróbkowych na obrabiarki CNC.

I jeżeli chodzi o zintegrowany system CAD/CAM z ogromną bazą postprocesorów na różne układy sterowania, to niestety, ale teraz nie widzę konkurencji w tej cenie.

A nie ukrywam, chciałbym mieć możliwość skorzystania z równie zaawansowanego systemu CAD/CAM w cenie około 2400 zł za rok. Tak, żeby nie być zależnym od jednego dostawcy oprogramowania i w razie czego mieć możliwość zmiany.

Dlaczego o tym mówię?

Powodem napisania tego artykułu było to, że chcę uświadomić, przynajmniej część osób, które chcą zawodowo związać się z Fusion 360. Jak pada pytanie o polecany system CAD lub CAM to wiele osób bez dopytania o szczegóły poleca Fusion 360. I w większości przypadków dla osób rozpoczynających wykorzystywanie systemów CAD/CAM może to być dobre rozwiązanie, jednak uważam, że do pewnych zastosowań są lepsze systemy. Ale to wymaga analizy konkretnego przypadku.

Dobrym sposobem jest też przetestowanie oprogramowania w praktyce. To wymaga trochę czasu, ale może dać najlepszą odpowiedź.

Jeżeli chcesz stosunkowo szybko poznać podstawy modelowania 3D we Fusion 360 to zapraszam Cię do zapoznania się z moim e-bookiem „Wprowadzenie do modelowania 3D w Autodesk Fusion 360

A jeżeli jesteś zainteresowany podstawami przygotowywania programów na frezarki CNC z poziomu Fusion 360 to zapraszam Cię do zapoznania się z moimi szkoleniami:

Szkolenia Fusion 360 CAM – Podstawy i Zaawansowany

Ja nazywam się Damian Lewczuk i zajmuję się szkoleniami z zakresu obsługi oprogramowania CAD/CAM. Systemy te wykorzystuje również w praktyce do przygotowywania modeli i programów na frezarkę CNC.

AkademiaCADCAM

Jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie informacje na temat Fusion 360 to zachęcam do dołączenia do listy mailowej: Newsletter