Wiercenie cz. 1 – Narzędzie i wybór otworów – #40

Fusion 360 Drilling – Wiercenie


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


Kolejną operacją, która omówię w ramach operacji 2.5D w Autodesk Fusion 360 to wiercenie.

Aby utworzyć operacje wiercenia, kliknij przycisk Drilling.

fusion 360 drilling

Pierwsza zakładka w operacji Drilling wygląda tak samo jak w poprzednich operacjach.

fusion 360 wiercenie

Mamy wybrane narzędzie z poprzedniej operacji. Kliknijmy przycisk Select i dodajmy wiertło o średnicy 14 mm do biblioteki narzędzi aktualnego projektu.

dodawanie nowego narzędzia do biblioteki

Pojawi się okienko, w którym dodamy nowe narzędzie.

 

Przejdźmy do zakładki General i w polu Description wpiszmy Wiertlo fi 14. Zwróć uwagę na polskie znaki. Nie każda obrabiarka sobie z tym poradzi. Czasami polski znak może spowodować wyświetlenie się błędu na maszynie. Dlatego, jeżeli nie masz pewności, lepiej nie używać polskich znaków.

fusion 360 wiertlo

Następnie przejdźmy do zakładki Cutter. Tutaj określimy podstawowe parametry geometrii narzędzia.

fusion 360 cutter

Wypełnij jak na powyższym rysunku. Teraz określimy posuw i obroty.

posuw i obroty dla wiertła

Wypełnij jak na powyższym rysunku. W zakładce Post Processor wpisz parametry jak na poniższym rysunku.

Kliknij OK. Mamy już definiowane wiertło.

nowe narzędzie w bibliotece

Ponownie kliknij OK, aby wybrać zdefiniowane przed chwilą wiertło.

Przejdźmy teraz do zakładki Geometry.

geometrie dla wiercenia

Opcja Hole Mode pozwala wybrać, czy chcemy zaznaczać ścianki otworów (Selected faces) czy punkty (Selected points). Przy opcji Selected points możemy też zaznaczać łuki i okręgi. Jako punkt wiercenia wybrany zostanie środek łuku lub okręgu.

Po zaznaczeniu opcji Select Same Diameter zostaną wybrane wszystkie okręgi o tej samej średnicy co wskazany okrąg. Pojawią się tez dwie dodatkowe opcje.

select same diameter

Zaznaczenie opcji Only Same Hole Depth spowoduje wybranie otworów, które mają taką samą średnicę jak wskazany otwór i taką samą głębokość.

Zaznaczenie opcji Only Same Z Top Height spowoduje wybranie otworów, których górny poziom jest na tym samym poziomie w osi Z.

auto-merge hole segments

Opcja Auto-Merge Hole Segments spowoduje połączenie wszystkich otworów (np. stopniowanych, takich jak w omawianym przykładzie) w jeden segment. Jeżeli wybierzemy otwór o średnicy 14 mm i nie zaznaczymy tej opcji, to górny poziom otworu zostanie wybrany na dnie otworu o średnicy 21 mm, czyli na poziomie Z-13. Jeżeli zaznaczymy tę opcje do wyznaczenia punktu początkowego otworu, użyte zostaną wszystkie otwory leżące w tym segmencie. Czyli w naszym przypadku wiercenie rozpocznie się od Z0.

Opcja Order by Depth pozwala na określenie czy zaczynamy wiercenie od najniżej położonych otworów w osi Z czy od tych leżących najwyżej. Kiedy zaznaczymy tę opcję wiercenie rozpocznie się od otworów mających swój początek najniżej w osi Z. Jeżeli opcja ta będzie odznaczona, wiercenie rozpocznie się od otworów mających swój początek najwyżej w osi Z.

Zaznaczenie opcji Optimize Order spowoduje zoptymalizowanie kolejności wiercenia, tak żeby otrzymać jak najkrótsze przejazdy.

Zaznaczenie opcji Order Inside-Out spowoduje rozpoczęcie wiercenia od otworów leżących najbliżej środka przedmiotu obrabianego, do tych znajdujących się coraz bliżej zewnętrznych krawędzi.

Dla zachowania przejrzystości, kolejne zakładki omówię w kolejnym wpisie.

3 thoughts on “Wiercenie cz. 1 – Narzędzie i wybór otworów – #40

  1. Przydaje się, pracuje na frezarce HAAS VF5, będę dorabiał części do drukarki 3d dzięki Twoim wpisom, zobaczymy jak wyjdą programy, czekam na kolejne materiały!

Comments are closed.