Obróbka konturów cz. 4 – Frezowanie współbieżne i przeciwbieżne – #14

frezowanie współbieżne fusion 360

Frezowanie współbieżne i przeciwbieżne


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


Sposób frezowania, czy ma to być frezowanie współbieżne czy frezowanie przeciwbieżne, ustawimy w zakładce Passes, czyli Przejścia.

frezowanie współbieżne fusion 360

 

W porównaniu do zakładki Passes z operacji Face (Planowanie) mamy tutaj dużo więcej parametrów, które wpłyną na obróbkę.

Pierwszy z nich Tolerance był już po przednio opisywany i odpowiada za dokładność odwzorowania łuków za pomocą krótkich, prostych odcinków.

Parametr Sideways Compenstation odpowiada za kierunek obróbki. Mamy do wyboru trzy opcje:

Left (climb milling), czyli frezowanie współbieżne. Narzędzie będzie z lewej strony konturu.

Right (conventional milling), czyli frezowanie przeciwbieżne. Narzędzie będzie z prawej strony obrabianego konturu.

W większości przypadków zalecane jest frezowanie współbieżne, ale to nie znaczy, że za wszelką cenę trzeba używać tylko tego sposobu frezowania. Np. w przypadku obróbki długich boków części w kilkunastu przejściach w osi Z. Po obróbce na głębokość jednego przejścia, narzędzie będzie musiał się wycofać i ruchem szybki przejechać nad do początku kolejnego przejścia. Możemy stracić sporo czasu, dlatego, o ile nie ma innych przeciwwskazań, warto zastosować obróbkę w obie strony. Raz narzędzie pracuje współbieżnie, a raz przeciwbieżnie.

Oczywiście sprawdzi się to przy obróbce konturów otwartych (np. pojedynczego boku części). W przypadku konturów zamkniętych, gdzie narzędzie i tak musi obrobić cały kontur dookoła nie ma sensu stosowania obróbki w obie strony ponieważ nic tutaj nie zaoszczędzimy, a jedynie możemy sprawić, że narzędzie się szybciej zużyje lub powierzchnia będzie gorzej obrobiona.

W przypadku otwartych konturów, kiedy chcemy obrabiać w obu kierunkach, raz współbieżnie, a raz przeciwbieżnie, musimy zaznaczy opcję Both Ways, co oznacza frezowanie w obu kierunkach.

Kolejna opcja to korekcja promienia narzędzia. Jest to zagadnienie dosyć rozbudowane, dlatego poświęcę mu osobny, kolejny wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *