Alternatywa dla DraftSight – #172

alternatywa draftsight

Alternatywa dla DraftSight


Jakiś czas temu, pod koniec poprzedniego i na początku tego roku zacząłem szukać alternatywy dla programu DraftSight. Mimo tego, że mam dostęp do kilku programów CAD 3D. Do SolidWorks, Fusion 360 i do FreeCAD to dosyć często korzystam z oprogramowania CAD 2D. Do tej pory był to DraftSight. Uważałem ten program za najlepszy, darmowy program CAD 2D. Jednak producent tego systemu zmienił zasady gry i DraftSight od początku 2020 roku nie jest już darmowy.

Na rynku są inne rozwiązania CAD 2D udostępniane przez producentów płatnego oprogramowania. Już powoli zacząłem się z nimi zapoznawać, aż przypadkiem trafiłem na program QCAD. Na początku jak dowiedziałem się, że program udostępniany jest na licencji Open Source i ma jakieś powiązania z LibreCAD to nawet nie chciałem za bardzo tego sprawdzać.

Kiedyś zainstalowałem LibreCAD i tak szybko jak zainstalowałem to odinstalowałem ten program. Coś nie chwyciło. Już dokładnie nie pamiętam, ale chyba nie był zbyt stabilny i sama praca w nim była niezbyt przyjemna i płynna.

QCAD darmowy CAD 2D

No i przez to byłem trochę zrażony i nie chciałem sprawdzać QCAD. Ale wszedłem na stronę internetową tego programu i okazało się, że QCAD występuje zarówno w wersji darmowej jak i w wersji Pro, która już jest płatna. To dało nadzieję, że program jest rozwijany, przez kogoś komu zależy na rozwoju tego oprogramowania, bo po prostu ma z tego pieniądze.

Po dalszej analizie informacji na stronie internetowej można było wywnioskować, że program ten jest systematycznie aktualizowany, bo regularnie wypuszczane były kolejne wersje z drobnymi poprawkami.

Regularnie rozwijana jest zarówno wersja darmowa na licencji Open Source, jak i wersja Pro. Wersja Pro różni się tym od darmowej, że zawiera kilka dodatkowych funkcji. Na pewno przydatnych, ale nie niezbędnych do tworzenia dokumentacji płaskiej 2D.

Dlatego pobrałem to oprogramowanie najpierw w wersji QCAD Pro Trial, która działa 15 minut (na jedno uruchomienie, po tym czasie program się zamyka i można uruchomić kolejny raz) i tyle wystarczyło abym zainteresował się bardziej tym oprogramowaniem i sprawdził wersję darmową.

Systemów CAD 2D używam dosyć często, ale nie jest to moje główne zajęcie. Dlatego właśnie szukałem czegoś darmowego. I zależało mi na tym, aby to oprogramowanie cały czas było darmowe. Jak wspominałem wcześniej, producenci innych systemów CAD, udostępniają darmowe wersje swojego oprogramowania CAD 2D, ale z tymi programami może być podobna historia jak z DraftSight. Człowiek się przyzwyczai, a potem nagle ktoś stwierdzi, że koniec darmowej wersji i albo trzeba płacić albo trzeba szukać czegoś innego.

No i QCAD w wersji Community Edition jest i będzie darmowy, ponieważ udostępniany jest na licencji Open Source. A jego funkcjonalność dla mnie jest wystarczająca, aby na dłużej związać się z tym programem.

Szkolenie dla początkujących

Jeżeli sam szukasz w pełni darmowej alternatywy dla płatnych systemów CAD 2D to proponuję abyś sprawdził darmową wersję QCAD, tak samo jak dla mnie, dla ciebie również może okazać się wystarczający i spełniający Twoje wymagania.

A jeżeli chcesz szybko poznać podstawy rysowania w systemach CAD 2D i podstawy pracy w tym systemie to zapraszam cię do mojego kursu na platformie Tuton, w którym poznasz podstawowe funkcje i narzędzia darmowej wersji systemu QCAD.

Link do szkolenia: https://akademiacadcam.pl/szkolenie-qcad

Szkolenie jest odpowiednie także dla osób rozpoczynających pracę z systemami CAD 2D.

One thought on “Alternatywa dla DraftSight – #172

  1. Przypadkiem trafiłem na tę stronę a dalej przypadkiem wpadła mi alternatywa dla DraftSight’a.
    Rzeczony QCad. Na co dzień używam SketchUp’a ale bywa, że trzeba otworzyć coś płaskiego a w SU nie jest to wygodne.

Comments are closed.