Wybór systemu CAM – #66

co wziąć pod uwagę kupując system CAM

Czym się kierować przy wyborze systemu CAM?


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


Zakup systemu CAM, tak jak zakup systemu CAD, to zakup na lata. Wiąże się z tym przeszkolenie pracowników i wdrożenie oprogramowania do współpracy z obrabiarkami CNC. W jednym z pierwszych wpisów na blogu – Czym kierować się przy zakupie systemy CAD?, poruszyłem kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie systemu CAD. Teraz czas na to, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie systemu CAM.

Pierwszą, najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę to to, czy używając danego system CAM będziemy w stanie wykorzystać pełne możliwości maszyny. Jeżeli mamy frezarkę 5-osiową, to system CAM pozwalający na programowanie tylko w 3-osiach nie pozwoli nam na wykorzystanie pełnych możliwości frezarki. Albo jeżeli posiadamy frezarki i tokarki, to czy jesteśmy w stanie zaprogramować je w jednym systemie. Obecnie, systemy CAM bardzo często mają budowę modułową. Oznacza to, że np. posiadając tylko frezarkę 3-osiową, nie musimy kupować pełnego systemu i płacić za możliwości programowania frezarek 5-osiowych czy tokarek. A w przypadku rozszerzenia parku maszynowego możemy zaktualizować oprogramowanie o kolejne moduły. Jest to na pewno dużą zaletą.

Łatwość obsługi i interfejs użytkownika

Kolejna kwestia to łatwość obsługi i intuicyjny interfejs użytkownika. Programując skomplikowane kształty, bardzo często mamy dużą liczbę operacji. Często przeskakujemy pomiędzy operacjami i je edytujemy. Jeżeli interfejs oprogramowania będzie „toporny” i mało przejrzysty, to taka praca będzie męcząca.

Jeżeli chodzi o łatwość obsługi, to teoretycznie można nauczyć się wszystkiego, ale kiedy musimy wykonać na szybko jakieś zmiany w programie to ta kwestia jest ważna. Kiedy program jest już uruchomiony na obrabiarce CNC, ale w trakcie trzeba zmienić narzędzie w wybranej operacji, to lepiej to zrobić kilkoma kliknięciami, niż np. od nowa przygotowywać operację obróbkową.

Zwróciłbym uwagę na drzewko operacji i informacje w nim zawarte, takie jak nazwa operacji i wykorzystywane narzędzie. Czy te informacje są wyraźnie widoczne, czy może cała operacja ukryta jest po jedną ikonką. Warto sprawdzić też sposób zaznaczania geometrii, czy np. możemy zaznaczyć cały kontur jednym kliknięciem czy musimy zaznaczać każdą krawędź pojedynczo. Albo czy w przypadku programowania obróbek na podstawie modeli 3D składających się z wielu powierzchni mamy jakieś ułatwienia zaznaczania tych powierzchni (np. po kolorze).

Warto dowiedzieć się czy możemy tworzyć własne tabele narzędzi i zapisywać narzędzia z konkretnymi wymiarami i parametrami z jakimi ma pracować. Czy później możemy je w łatwy sposób wczytać do operacji bez konieczności wpisywania za każdym razem wymiarów narzędzia, posuwu i obrotów z jakimi ma pracować.

Ułatwieniem może być też zapisywanie szablonów operacji, gdzie po wczytaniu takiego szablonu wskazujemy geometrie do obróbki, a reszta parametrów będzie zaczytana z szablonu. Znacznie ułatwia to programowanie powtarzalnych operacji.

Symulacja obróbki

Ogromną zaletą systemów CAM jest możliwość przeprowadzenia symulacji obróbki. Od razu po obliczeniu ścieżek narzędzia możemy sprawdzić jak będzie przebiegała obróbka. Często możemy dodać uchwyty i oprzyrządowanie, pozwoli to wyeliminować potencjalne kolizje. Wiele systemów CAM pozwala na porównanie tego co otrzymamy po przeprowadzeniu symulacji obróbek z modelem na podstawie, którego przygotowujemy ścieżki narzędzia. Warto dowiedzieć się jak zaawansowana jest symulacja obróbki w rozpatrywanym rozwiązaniu CAM.

Liczba dostępnych strategii obróbkowych

Więcej strategii obróbkowych to większe możliwości i łatwiejsze programowanie skomplikowanych części. Zwłaszcza przy obróbkach 3- i więcej osiowych. Podstawowe wersje niektórych systemów CAM posiadają zaledwie kilka operacji frezowania 3-osiowego, np. frezowanie zgrubne i wierszowanie. Co może nie być wystarczające. Oczywiście też nie sama liczba strategii się liczy, ale to jakie mają możliwości, ale liczba strategii da nam już ogólne spojrzenie.

Możliwości systemu w stosunku do naszej produkcji

Poproś dostawcę aby przygotował obróbkę przykładowej części. Wybierz część, która da ogólny pogląd na produkcję. Wiele osób chce sprawdzić oprogramowanie na podstawie najbardziej skomplikowanej części jaka się im trafiła, ale zapominają o tym, że taka część trafia się np. raz na pół roku. Oczywiście warto na to spojrzeć. Ale jeżeli większość to obróbki 2.5-osiowe to też na tej podstawie warto sprawdzić możliwości danego systemu. Jakie strategie i ułatwienia oferuje w tym zakresie.

Popularność oprogramowania

Tak jak w przypadku systemów CAD, popularność danego oprogramowania jest bardzo istotną cechą. Jeżeli oprogramowanie CAM jest popularne to raczej oznacza to, że nie jest to nowość i na rynku istnieje już jakiś czas. Może też oznaczać to, że oprogramowanie się sprawdza i zadowoleni użytkownicy polecają je innym. Ale ma to też wpływ na ilość dostępnych materiałów w internecie i liczbę użytkowników na forach internetowych, którzy w razie problemów udzielą nam pomocy (jak już skończy nam się usługa wsparcia technicznego 😉 ).

Dostawca oprogramowania

Wsparcie techniczne

Jak dla mnie jedna z najważniejszych kwestii. Warto tutaj poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się różnym dostawcom. Czasami oprogramowanie, które ma mniejsze możliwości, a zakupione u lepszego dostawcy może sprawdzić się lepiej niż to z większymi możliwościami. Dostawca oprogramowania zazwyczaj oferuje usługę wsparcia technicznego. Trzeba się dowiedzieć na czym dokładnie to polega. Czy jest to tylko wsparcie jak wyskoczy jakiś błąd czy też uzyskamy pomoc w kwestii obsługi oprogramowania. Warto się dowiedzieć czy do wsparcia są dedykowane osoby. Więksi dostawcy oprogramowania mają dział wsparcia technicznego, w którym pracuje przynajmniej kilka osób. W przypadku takich dostawców mamy większe szanse na sprawne uzyskanie odpowiedzi na nasze pytania. U mniejszych dostawców, może nie być dedykowanego działu wsparcia i za wsparcie może odpowiadać osoba, która odpowiada dodatkowo za sprzedaż, szkolenia i wdrożenia. Kontakt z taka osobą może być utrudniony, a czas reakcji wydłużony.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby i u dużego dostawcy oprogramowania za wsparcie odpowiadała osoba, która również szkoli i wdraża oprogramowanie. Jeżeli nie ma akurat szkolenia lub wdrożenia, zasila dział wsparcia i jest dostępna pod telefonem dla klientów. Jeżeli akurat nie może być pod telefonem to ktoś inny ją zastępuje, ale zawsze jest ktoś kto będzie mógł nam pomóc.

Wsparcie techniczne naprawdę może uratować sytuację, a na pewno zaoszczędzi dużo czasu.

Czas istnienia firmy na rynku

Tak jak w przypadku systemów CAD, tak i tutaj, jeżeli dostawca jest już na rynku długo to jest mniejsze ryzyko, że z niego zniknie i pozostaniemy sami bez opieki technicznej jak i  możliwości aktualizacji systemu do nowszych wersji.

Wdrożenie oprogramowania

Z dostawcą oprogramowania silnie związana jest kwestia wdrożenia systemu w naszej firmie. Wdrożenie to nie tylko instalacja oprogramowania na komputerach użytkowników. To przede wszystkim dostosowanie systemu CAM do współpracy z obrabiarkami CNC. Dostawca, który istnieje już długo na rynku ma przeprowadzoną dużą liczbę wdrożeń i każde kolejne jest dużo szybsze i mamy większą pewność, że wdrożenie w naszej firmie zakończy się powodzeniem.

Szkolenie użytkowników

Kolejna ważna kwestia – czy dostawca jest w stanie przeszkolić użytkowników oprogramowania. Niby oczywiste, ale jednak warto upewnić się jakie kompetencje ma w tym zakresie. Profesjonalnie przeprowadzone szkolenie pozwoli szybko rozpocząć pracę z oprogramowaniem.

Podsumowanie

Wybierając system CAM powyższe kwestie mogą wydawać się dosyć ogólne, ale są całkiem uniwersalne. Możemy je odnieść do każdego systemu i do każdego dostawcy. Warto poświęcić trochę czasu na analizę rynku dostawców systemów CAM, jak i systemów wykorzystywanych w naszej branży. Czasami warto wybrać system taki sam z jakiego korzysta nasz główny kooperant. Wymiana danych może być wtedy łatwiejsza. A jeżeli wykonujemy zróżnicowane obróbki warto poszukać systemu jak najbardziej uniwersalnego.