Obróbka konturów cz. 10 – Dostosowywanie przejść – #19

fusion 360 outer corner mode

Dostosowywanie przejść w obróbce konturów


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


Kolejny parametr, który pozwoli na dostosowanie przejść to Lead End Distance.

lead end distance fusion 360

Parametr ten spowoduje, że pod koniec przejścia (w odległości, od końca przejścia, określonej w tym parametrze) wartość posuwu zostanie zmieniona na wartość posuwu z parametru posuw dla wyjścia narzędzia z materiału (Lead-Out Feedrate).

lead out feedrate fusion 360

Czasami narzędzie podczas wychodzenia z materiału jest narażone na uszkodzenia. Zwolnienie wartości posuwu w tych miejscach może uchronić narzędzie przed pęknięciem.

Tangential Fragment Extension Distance fusion 360

Następny parametr też związany jest z wejściem i wyjściem narzędzia z materiału. Parametr Tangential Fragment Extension Distance spowoduje wydłużenie przejścia na początku i na końcu o wartość wpisaną w tym parametrze.

wydłużenie ścieżek narzędzia fusion 360

Następny parametr, Outer Corner Mode, związany jest z zewnętrznymi narożnikami.

 Outer Corner Mode fusion 360

Możemy otrzymać trzy różne rodzaje ścieżki narzędzia w zewnętrznych narożach.

Zaokrąglone naroża ścieżki narzędzia

Pierwsza opcja Roll around corner, spowoduje, że ścieżka narzędzia będzie zaokrąglona w narożach.

Roll around corner fusion 360

W przypadku tej opcji narzędzie cały czas będzie pozostawało w kontakcie z przedmiotem obrabianym. Naroże części po obróbce powinno pozostać ostre, ale po dokładnym przyjrzeniu się możemy zauważyć delikatne stępienie (raczej na nic to nie wpływa i nie ma znaczenia, ale jednak coś tam widać). Jeżeli jest wymagane idealnie ostre naroże to i tak raczej z frezowania tego nie uzyskamy, a zaokrąglenia w ścieżce narzędzia, w narożach, maja więcej zalet, o których już wcześniej wspominaliśmy.

Ostre naroża ścieżki narzędzia

Kolejna opcja Keep sharp corner, spowoduje, że ścieżka narzędzie nie będzie zaokrąglona w narożach.

Keep sharp corner fusion 360

W przypadku tej opcji narzędzie będzie chwilowo traciło kontakt z materiałem obrabianym. Jak już wcześniej wspominaliśmy nastąpi gwałtowna zmiana kierunku skrawania i nie jest to najkorzystniejszy wariant. Wydawać by się mogło, że naroża powinny być ostrzejsze niż przy wykorzystaniu opcji z zaokrąglaniem naroży, być może tak jest, ale jeżeli zależy nam na idealnie ostrym narożu to raczej pozostaje szlifowanie, więc w tym przypadku ta opcja nie będzie zaletą.

Zaletą może być to, że niektóre maszyny (zwłaszcza starsze) mają problem z interpolacją kołową i ta opcja obróbki naroży jest jedyną możliwą do wykonania.

Wejście i wyjście narzędzia w narożach ścieżki narzędzia

Kolejna opcja to Keep sharp corner with loop. Opcja ta spowoduje dodanie wejścia i wyjścia narzędzia w każdym narożu ścieżki narzędzia.

Keep sharp corner with loop fusion 360

Moim zdaniem wykorzystując te opcję otrzymamy najbardziej ostre naroże. Bardzo pomocna może być w przypadku obróbki „spiczastych” elementów, ale w codziennym użytkowaniu raczej rzadko znajdzie zastosowanie.

Proste opcje, a mogą mieć duży wpływ na przebieg obróbki. Warto sprawdzić jak zachowa się maszyna i jakie naroża otrzymamy stosując opcje z zaokrągleniem naroży ścieżki narzędzia i bez zaokrąglenia naroży.