FreeCAD – co to jest? | #179

Czym jest FreeCAD i dlaczego warto się tego dowiedzieć?


FreeCAD jest systemem wspierającym pracę inżyniera. Znany jest przede wszystkim ze swojego modułu CAD, gdzie możemy projektować modele 3D.

Ale to nie wszystko. FreeCAD posiada też moduł CAM. Co prawda stosunkowo prosty, pozwalający na zastosowanie prostych strategii obróbkowych, ale w niektórych sytuacjach może to być wystarczające. I znajdziemy tutaj również moduł CAE.

Co z FreeCAD czyni system klasy CAD/CAM/CAE. 

Jednak to moduł CAD przyczynił się do popularności tego systemu i możliwości projektowania 3D przyciągają najwięcej użytkowników. 

Popularność druku 3D

Wraz ze wzrostem popularności druku 3D, jak i ze wzrostem dostępności drukarek 3D, użytkownicy tych urządzeń zaczęli poszukiwać oprogramowania, w którym mogliby samodzielnie przygotować modele 3D pod druk 3D.

Rynek systemów CAD 3D jest całkiem duży, jednak zdominowany był przez komercyjne, drogie rozwiązania. Takie rozwiązania są bardzo dobre, ale zakup takiego systemu zazwyczaj wiąże się z tym, żeby ten system na siebie zarabiał. Amator czy hobbysta raczej nie może pozwolić sobie na wydatek kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na oprogramowanie.

I wraz z rosnącą liczbą zainteresowanych tańszymi lub darmowymi rozwiązaniami można było zaobserwować, że coś zaczyna się dziać na rynku oprogramowania.

Zaczęły pojawiać się komercyjne wersje systemów udostępniane nieodpłatnie np. studentom czy hobbystom. A także coraz więcej mówiło się o darmowych rozwiązaniach.
Po prostu, wzrastała świadomość użytkowników, że mimo tego, że są to zaawansowane systemy komputerowe i komercyjne rozwiązania są drogie, to wśród tych systemów są w pełni darmowe systemy CAD 3D.

I jednym z darmowych systemów CAD 3D jest FreeCAD. System ten ma już kilkanaście lat, jednak według mnie to od wersji 0.18 (rok 2019) zaczęło się większe zainteresowanie tym systemem.

Jest to właśnie czas, kiedy również drukarki 3D stają się coraz bardziej powszechne. Gdzie za około 1000 zł można kupić drukarkę, która po poprawnym złożeniu (które nie jest bardzo skomplikowane) daje akceptowalne wydruki 3D.

I według mnie jest to właśnie jeden z czynników, który przyczynił się do wzrostu zainteresowania systemami CAD 3D przez hobbystów. I tym samym do wzrostu zainteresowania systemem FreeCAD.

FreeCAD – początki

Moje początki z FreeCAD nie były zbyt dobre. Nie pamiętam dokładnie kiedy pierwszy raz zetknąłem się z FreeCAD, ale to było dawno temu. Jednak to co pamiętam to wersja 0.15 lub 0.16.

Coś już udało mi się zrobić w tej wersji. Udało mi się przygotować jakiś model 3D. Jednak FreeCAD był niestabilny (być może tylko na moim komputerze) i nie do końca mi podpasował.

Ale odkąd pamiętam cenię sobie rozwiązania Open Source.

I jakiś czas po nieudanej próbie z FreeCAD postanowiłem, że spróbuję jeszcze raz.

To była albo ostatnia z wersji 0.17 albo jedna z pierwszy 0.18.

I to był strzał w dziesiątkę.

Okazało się, że FreeCAD działa stabilnie, że ma możliwości, które akurat były mi wystarczające i w dosłownie kilkanaście minut zrobiłem to co chciałem zrobić. Oczywiście znałem już inne systemy CAD 3D i samą metodykę projektowania w systemach CAD 3D (szkic, wyciągnięcie, wycięcie itp. itd.).

FreeCAD mi się spodobał. A głównie spodobało mi się to, że jak teraz zrobię jakiś model 3D we FreeCAD to za rok, dwa, pięć, będę mógł do tego modelu wrócić bo nikt mi FreeCADa nie zabierze i nie stracę ważności licencji czy dostępu do tego oprogramowania.

Szkolenie FreeCAD

I jeżeli Ty też chciałbyś poznać ten system, dowiedzieć się w jaki sposób przygotować modele 3D we FreeCAD, to przygotowałem szkolenie, które przeprowadzi Cię przez podstawy modelowania 3D w systemach CAD 3D, jak i przez podstawy pracy z FreeCAD.

Sprawdź tutaj, aby dowiedzieć się więcej!

Szkolenie FreeCAD – https://kursy.akademiacadcam.pl/product/freecad-dla-poczatkujacych/