Co to jest FreeCAD?

co to jest freecad

Co to jest FreeCAD?

FreeCAD to system klasy CAD/CAM. Jest to specjalistyczne oprogramowanie, w którym możemy tworzyć własne modele 3D. Ma zastosowanie raczej do technicznych modeli, niż np. do figurek, czy bardziej swobodnych kształtów.

Ogromną zaletą FreeCAD jest to, że jest w pełni darmowy i jest cały czas rozwijany.

FreeCAD rozwijany jest przez społeczność użytkowników na zasadach wolnego oprogramowania (Open Source). Oznacza to, że każdy może pobrać FreeCAD i z niego korzystać. Nie mamy tutaj ograniczonej licencji kontrolowanej przez jakąś firmę.

Po prostu pobieramy, instalujemy i korzystamy. Dowolnie. Nawet komercyjnie.

We FreeCAD możemy tworzyć projekty do zastosowań hobbystycznych, ale także takie, na których będziemy zarabiali. I to w pełni leganie.

Dodatkowe możliwości

FreeCAD ma budowę modułową. Modułami najczęściej wykorzystywanymi do tworzenia modeli 3D są moduły Part Design i Part.

Jednak dodatkowo mamy kilka innych modułów, które są przeznaczone do bardziej specjalistycznych zastosowań. Np. moduł do obliczeń wytrzymałościowych czy też moduł do przygotowywania programów obróbkowych na obrabiarki CNC.

FreeCAD pozwala również na tworzenie złożeń części, czyli np. składanie pojedynczych modeli w jakieś urządzenie czy maszynę.

To sprawia, że FreeCAD jest pełnoprawnym systemem klasy CAD/CAM/CAE, z możliwościami, które dla wielu osób mogą być wystarczające.

CAD 3D za darmo?

Niektórzy mogą zastanawiać się, że jak to możliwe, że takie specjalistyczne oprogramowanie jest dostępne za darmo, ale nie ma tu wielkiej filozofii.

Idea tworzenia oprogramowania na zasadach Open Source jest znana od dawna. Na takich zasadach powstało wiele różnych programów czy też systemów operacyjnych.

Takie programy tworzą pasjonaci, dla których stworzenie czegoś to pasja i wyzwanie.

Ja nie jestem twórcą FreeCAD, jestem po prostu użytkownikiem, ale wzrost zainteresowania FreeCADem motywuje mnie do tworzenia kolejnych materiałów instruktażowych. Dlatego myślę, że wzrost liczby użytkowników i zainteresowanie programem dodatkowo motywuje programistów do dopracowywania FreeCADa i do wprowadzania nowych funkcji.

Niektórzy po prostu mają takie hobby. 

W pewnym momencie rozwoju programu może pojawić się finansowanie z dobrowolnych darowizn przekazywanych przez użytkowników. Co również może mieć pozytywny wpływ na rozwój oprogramowania.

Ale też programiści tworzący oprogramowanie mogą np. świadczyć płatne usługi. Czy to usługi modelowania, czy konsultacje czy zaimplementowanie jakiejś funkcjonalności.

To wszystko napędza rozwój oprogramowania, z którego później każdy może korzystać zupełnie za darmo.

Szkolenie FreeCAD

Dla osób, które chciałyby poznać FreeCAD udostępniam całkiem dużo materiałów na YouTube, np. podstawy modelowania we FreeCAD – https://youtu.be/Q4XwxqZsGyk

Ale na moim kanale znajdziesz też inne filmy dotyczące FreeCAD – https://www.youtube.com/c/DamianLewczuk

A dla osób, które chcą w sposób usystematyzowany, krok po kroku poznać FreeCAD udostępniam możliwość skorzystania ze szkolenia FreeCAD Podstawy modelowania 3D – https://akademiacadcam.pl/freecad-szkolenie/

Jest to szkolenie wideo na dedykowanej platformie szkoleniowej. Lekcje są nagrane i można uczyć się w dogodnym dla siebie momencie. Takie szkolenia mają tę zaletę, że szkolenie można przerobić, a następnie jeżeli zapomnimy jakichś rzeczy to do szkolenia można wrócić i powtórzyć wybrane lekcje (albo wszystkie jak będzie trzeba).

Oczywiście szkolenie porusza więcej zagadnień niż filmy na YouTube. Ale darmowe filmy na YouTube mogą stanowić dobrą podstawę do oceny tego czy FreeCAD będzie dla nas odpowiedni czy nie.

Podsumowanie

Krótko podsumowując, FreeCAD to w pełni darmowy, profesjonalny system CAD 3D. Możemy w nim tworzyć własne modele 3D, tak jak wspomniałem na początku bardziej techniczne i użytkowe, niż swobodne i ozdobne.

Ale również możemy np. przygotować rysunek techniczny na podstawie modelu 3D, przeprowadzić obliczenia wytrzymałościowe czy przygotować program na frezarkę CNC.

Jest to program o ogromnych możliwościach, który możemy wykorzystywać do zastosowań hobbystycznych, jak i komercyjnych – w pełni legalnie.

Wersja wideo powyższego wpisu