Co to jest FreeCAD?

co to jest freecad

Co to jest FreeCAD?

FreeCAD to system klasy CAD/CAM. Jest to specjalistyczne oprogramowanie, w którym możemy tworzyć własne modele 3D. Ma zastosowanie raczej do technicznych modeli, niż np. do figurek, czy bardziej swobodnych kształtów.

Ogromną zaletą FreeCAD jest to, że jest w pełni darmowy i jest cały czas rozwijany.

FreeCAD rozwijany jest przez społeczność użytkowników na zasadach wolnego oprogramowania (Open Source). Oznacza to, że każdy może pobrać FreeCAD i z niego korzystać. Nie mamy tutaj ograniczonej licencji kontrolowanej przez jakąś firmę.

Po prostu pobieramy, instalujemy i korzystamy. Dowolnie. Nawet komercyjnie.

We FreeCAD możemy tworzyć projekty do zastosowań hobbystycznych, ale także takie, na których będziemy zarabiali. I to w pełni leganie.

Dodatkowe możliwości

FreeCAD ma budowę modułową. Modułami najczęściej wykorzystywanymi do tworzenia modeli 3D są moduły Part Design i Part.

Jednak dodatkowo mamy kilka innych modułów, które są przeznaczone do bardziej specjalistycznych zastosowań. Np. moduł do obliczeń wytrzymałościowych czy też moduł do przygotowywania programów obróbkowych na obrabiarki CNC.

FreeCAD pozwala również na tworzenie złożeń części, czyli np. składanie pojedynczych modeli w jakieś urządzenie czy maszynę.

To sprawia, że FreeCAD jest pełnoprawnym systemem klasy CAD/CAM/CAE, z możliwościami, które dla wielu osób mogą być wystarczające.

CAD 3D za darmo?

Niektórzy mogą zastanawiać się, że jak to możliwe, że takie specjalistyczne oprogramowanie jest dostępne za darmo, ale nie ma tu wielkiej filozofii.

Idea tworzenia oprogramowania na zasadach Open Source jest znana od dawna. Na takich zasadach powstało wiele różnych programów czy też systemów operacyjnych.

Takie programy tworzą pasjonaci, dla których stworzenie czegoś to pasja i wyzwanie.

Ja nie jestem twórcą FreeCAD, jestem po prostu użytkownikiem, ale wzrost zainteresowania FreeCADem motywuje mnie do tworzenia kolejnych materiałów instruktażowych. Dlatego myślę, że wzrost liczby użytkowników i zainteresowanie programem dodatkowo motywuje programistów do dopracowywania FreeCADa i do wprowadzania nowych funkcji.

Niektórzy po prostu mają takie hobby 🙂

W pewnym momencie rozwoju programu może pojawić się finansowanie z dobrowolnych darowizn przekazywanych przez użytkowników. Co również może mieć pozytywny wpływ na rozwój oprogramowania.

Ale też programiści tworzący oprogramowanie mogą np. świadczyć płatne usługi. Czy to usługi modelowania, czy konsultacje czy zaimplementowanie jakiejś funkcjonalności.

To wszystko napędza rozwój oprogramowania, z którego później każdy może korzystać zupełnie za darmo.

Szkolenie FreeCAD

Dla osób, które chciałyby poznać FreeCAD udostępniam całkiem dużo materiałów na YouTube, np. podstawy modelowania we FreeCAD – https://youtu.be/Q4XwxqZsGyk

Ale na moim kanale znajdziesz też inne filmy dotyczące FreeCAD – https://www.youtube.com/c/DamianLewczuk

A dla osób, które chcą w sposób usystematyzowany, krok po kroku poznać FreeCAD udostępniam możliwość skorzystania ze szkolenia FreeCAD Podstawy modelowania 3Dhttps://akademiacadcam.pl/freecad-szkolenie/

Jest to szkolenie wideo na dedykowanej platformie szkoleniowej. Lekcje są nagrane i można uczyć się w dogodnym dla siebie momencie. Takie szkolenia mają tę zaletę, że szkolenie można przerobić, a następnie jeżeli zapomnimy jakichś rzeczy to do szkolenia można wrócić i powtórzyć wybrane lekcje (albo wszystkie jak będzie trzeba).

Oczywiście szkolenie porusza więcej zagadnień niż filmy na YouTube. Ale darmowe filmy na YouTube mogą stanowić dobrą podstawę do oceny tego czy FreeCAD będzie dla nas odpowiedni czy nie.

Podsumowanie

Krótko podsumowując, FreeCAD to w pełni darmowy, profesjonalny system CAD 3D. Możemy w nim tworzyć własne modele 3D, tak jak wspomniałem na początku bardziej techniczne i użytkowe, niż swobodne i ozdobne.

Ale również możemy np. przygotować rysunek techniczny na podstawie modelu 3D, przeprowadzić obliczenia wytrzymałościowe czy przygotować program na frezarkę CNC.

Jest to program o ogromnych możliwościach, który możemy wykorzystywać do zastosowań hobbystycznych, jak i komercyjnych – w pełni legalnie.

 

Wersja wideo powyższego wpisu

Transkrypcja wideo:

Cześć! Nazywam się Damian Lewczuk i zajmuję się szkoleniami z zakresu obsługi oprogramowania CAD CAM. Jednym z systemów, z których korzystam jest FreeCAD. I w tym filmie powiem krótko czym jest FreeCAD. FreeCAD jest systemem klasy CAD/CAM. Jest to specjalistyczne oprogramowanie, w którym możemy tworzyć własne modele 3D i FreeCAD ma zastosowanie raczej do technicznych modeli niż na przykład do figurek czy do bardziej swobodnych kształtów. I to, że jest to specjalistyczne oprogramowanie nie oznacza tego, że ma zastosowanie tylko w skomplikowanych projektach. Systemy CAD 3D są bardzo przydatne również w prostych projektach. I takim bardzo prostym przykładem może być wykonanie modelu 3D jakiegoś napisu, aby następnie wykorzystać ten model do przygotowania programu obróbkowego na frezarkę CNC w systemie CAM lub po prostu wydrukować ten napis na drukarce 3D. Innym przykładem może być projekt obudowy lub projekt pudełka/organizera do przechowywania różnego rodzaju elementów, np. śrubek, nakrętek, złączek czy narzędzi. Jak widzisz są to proste kształty, ale fizyczne wykonanie takich części bez wykorzystania modelu 3D byłoby trudniejsze lub w ogóle niemożliwe. W zależności od technologii wykonania i dodatkowo zaletą systemów CAD 3D jest właśnie możliwość weryfikacji projektu przed wykonaniem.

 

Na podstawie modelu 3D łatwiej ocenić czy część po wykonaniu będzie taka jakiej potrzebujemy, czy jednak trzeba coś zmienić. I tutaj mamy kolejną zaletę, czyli możliwość wprowadzania zmian. Na przykład jeżeli się okaże, że napis jest za niski, to dosłownie kilkoma kliknięciami możemy zmienić wysokość i mamy nowy model. Podobnie jak okaże się, że pudełko jest za małe, albo potrzebujemy wykonać kilka różnych rozmiarów, to w ciągu kilkunastu sekund możemy wprowadzić zmiany i mamy nowy model. Oczywiście poza prostymi projektami możemy wykonywać bardziej złożone i skomplikowane projekty, a te proste przykłady miały na celu pokazanie tego, że mimo tego, że jest to specjalistyczne oprogramowanie i przez wiele lat systemy CAD były związane z profesjonalnym zastosowaniem w przemyśle, to mogą być one przydatne również przy mniej skomplikowanych projektach. I teraz przechodzimy do kolejnej ogromnej zalety FreeCAD. I FreeCAD jest w pełni darmowy i cały czas rozwijany. FreeCAD jest rozwijany przez społeczność użytkowników na zasadach wolnego oprogramowania i oznacza to, że każdy może pobrać FreeCAD i z niego korzystać. Nie mamy tutaj ograniczonej licencji kontrolowanej przez jakąś firmę. Dla jednych może wydawać się to dziwne, a dla innych zupełnie normalne.

 

Po prostu jest grupa pasjonatów, którzy tworzą ten system regularnie i dodają nowe funkcjonalności czy poprawki i usprawnienia. Oczywiście twórcy FreeCAD sami mogą być użytkownikami tego systemu i te rzeczy mogą robić również po to, aby im się lepiej i łatwiej pracowało w tym systemie, ale z własnej dobrej woli dzielą się efektami pracy z innymi i główni twórcy za swoją pracę otrzymują darowizny od społeczności użytkowników, ale póki co nie są to duże sumy, ale z roku na rok są coraz większe. Co oczywiście jest dobrym kierunkiem, bo jeżeli darowizny osiągną odpowiedni poziom, to możliwe, że programiści będą poświęcali więcej czasu na rozwój FreeCAD lub w rozwój systemu zaangażuje się więcej osób. Myślę, że to wszystko samo się napędza, FreeCAD się rozwija i jest coraz bardziej funkcjonalny i przyjazny użytkownikowi, a to powoduje, że powoli coraz więcej użytkowników zaczyna korzystać z FreeCAD i poleca go innym, a większe zainteresowanie FreeCAD może powodować większą motywację do pracy dla twórców tego systemu, ale też większa liczba użytkowników to szansa na większe darowizny dla programistów. A to, że osoby tworzące FreeCAD mają chęć do pracy sprawia, że FreeCAD się rozwija.

 

Dodatkowo powstaje też coraz więcej materiałów instruktażowych i osoby początkujące w szybki i łatwy sposób mogą rozpocząć pracę w tym systemie. I tutaj przechodzimy do kolejnej ważnej informacji. FreeCAD jest w pełni darmowy również do zastosowań komercyjnych. Oznacza to, że w pełni legalnie można wykorzystywać FreeCAD do projektów, na których zarabiamy i FreeCAD może być zainstalowany w firmie na firmowym komputerze. Nie mamy tutaj ograniczeń w tym zakresie i możemy zainstalować FreeCAD na dowolnej liczbie komputerów. I co więcej, żeby korzystać z FreeCAD wystarczy pobrać plik instalacyjny i zainstalować FreeCAD na komputerze. I to wszystko. Nie trzeba się nigdzie rejestrować i podawać swoich danych. I FreeCAD działa lokalnie na Twoim komputerze i nie potrzebuje dostępu do internetu. Wszystkie projekty, które robisz zapisywane są u Ciebie na dysku, a nie na serwerach producenta oprogramowania. Także cały czas masz dostęp do swoich plików, co w przypadku niektórych systemów CAD w dostępie abonamentowym nie jest takie oczywiste. Posłużę się teraz takim trochę skrajnym przykładem, żeby zobrazować zalety posiadania oprogramowania na własność działającego bez dostępu do internetu. Załóżmy, że dzisiaj zainstalujesz FreeCAD na swoim komputerze i wykonasz jakiś projekt.

 

I teraz możesz ten komputer wyłączyć. Jeżeli za rok, dwa, 5 czy 10 lat ten komputer będzie działał, to cały czas możesz uruchomić FreeCAD i możesz tworzyć nowe projekty i edytować te wcześniej utworzone. Nie musisz opłacać żadnego abonamentu, żadnego odnowienia licencji i masz pewność, że producent nie wprowadzi żadnych zmian w funkcjonalności tej wersji systemu, bo po prostu wszystko jest lokalnie u Ciebie na komputerze. FreeCAD rozwijany jest w taki sposób, że regularnie wprowadzane są nowe wersje systemu z kolejnymi poprawkami i usprawnieniami. Jak chcesz zaktualizować system do najnowszej wersji, to należy pobrać nowy plik instalacyjny i zainstalować nową wersję FreeCAD. Ale nikt nie wprowadzi automatycznie zmian w tej wersji, którą posiadasz. Dodatkowo na dzień nagrywania tego filmu i póki co nie sądzę, aby miało się to zmienić. Cały czas dostępne są do pobrania wcześniejsze wersje FreeCAD. Czyli nawet jak w przyszłości zechcesz wrócić do korzystania ze starszej wersji, to możesz to zrobić. A co więcej, mamy też dostępne wersje, które nie wymagają instalowania, tylko można je po prostu pobrać i uruchomić. FreeCAD pod tym kątem daje nam dużą swobodę i wiem, że w niektórych przypadkach jest to ogromna zaleta.

 

A kolejnymi atutami FreeCAD jest to, że posiada wiele modułów do różnych zastosowań i podstawowym modułem do tworzenia modeli 3D jest moduł Part Design, ale dodatkowo mamy moduły przeznaczone do bardziej specjalistycznych zastosowań. Są to m.in. moduł do obliczeń wytrzymałościowych czy też moduł do przygotowywania programów obróbki na frezarki CNC. FreeCAD pozwala również na tworzenie złożeń części, czyli składanie pojedynczych modeli np. w jakieś urządzenie czy maszynę, czy też na podstawie modelu 3D możemy przygotować dokumentację 2D. To sprawia, że FreeCAD jest systemem z naprawdę ogromnymi możliwościami i nie chciałbym, żebyś odebrał to tak, że skoro FreeCAD ma ogromne możliwości i jest oprogramowaniem specjalistycznym, to nie może być wykorzystywany do prostych projektów. System CAD ma być narzędziem wspierającym Twoją pracę i nie ważne czy robisz skomplikowane projekty, czy bardzo proste. Wszędzie tam, gdzie wykorzystanie systemu CAD może chociaż odrobinę przyspieszyć lub ułatwić Ci pracę. Warto z takiego systemu korzystać. I właśnie FreeCAD może być dobrą propozycją, bo jest zupełnie darmowy. I tak jak wspomniałem. Aby zacząć korzystać z FreeCAD wystarczy, że pobierzesz plik instalacyjny i zainstalujesz FreeCAD u siebie na komputerze.

 

Nie musisz nigdzie podawać swoich danych i nigdy do Ciebie nie będzie dzwonił i wysyłał maili z propozycją zakupu płatnej wersji oprogramowania, bo takiej po prostu nie ma. Jeżeli chcesz rozpocząć tworzenie własnych modeli 3D w FreeCAD, to na moim kanale znajdziesz kilka filmów wprowadzających w pracę z tym systemem i linki do tych filmów umieszczę w opisie pod tym filmem. Ale możesz też skorzystać z mojego szkolenia online FreeCAD Podstawy modelowania 3D, które w sposób usystematyzowany i uporządkowany wprowadza w pracę z tym systemem i link do szkolenia wraz z jego opisem znajdziesz również w opisie pod tym filmem. Dziękuję Ci za uwagę i zachęcam do subskrybowania mojego kanału, aby być na bieżąco z nowymi filmami dotyczącymi FreeCAD.