Wejście narzędzia po łuku – #159

wejście narzędzia po łuku

Wejście narzędzia po łuku – Alphacam


Jak już mamy opanowane wejście i wyjście narzędzia po linii, to opanowanie sposobu wejścia i wyjścia po łuku nie będzie stanowiło problemu.

Promień łuku (Promień narzędzia x) jest to współczynnik wielokrotności promienia narzędzia i określa wielkość łuku wejścia. Czyli wpisując 1 otrzymamy wejście po łuku o wielkości równej promieniowi narzędzia (w naszym przypadku 10 mm). A wyjście narzędzia będzie po łuku o promieniu 30 mm.

Kąt dojścia określa kątowy wymiar łuku. Jeżeli wyobrazimy sobie, że pełny okrąg to łuk o mierze 360 stopni, to wpisując 90 otrzymamy wejście po łuku o wielkości ¼ okręgu. Wpisując 45 otrzymamy wejście po łuku o wielkości 1/8 okręgu. Oczywiście, przy zachowaniu długości łuku określonej w parametrze Promień łuku.

Możemy zaznaczyć jeszcze opcję Pochyły, zadziała ona tak samo jak w przypadku wejścia po linii. Tylko w tym przypadku pochylony będzie łuk.

Pozostałe opcje działają tak jak w przypadku wejścia po linii.

Kliknijmy OK i przeliczmy ścieżki narzędzia.

Na powyższym rysunku widać wyraźnie jak działają powyższe parametry. Mamy wejście po łuku stanowiącym ¼ okręgu o promieniu 10 mm, a wyjście narzędzia po łuku stanowiącym 1/8 okręgu o promieniu 30 mm. Oczywiście, tego typu parametry dostosowujemy do warunków obróbki. Warto zagłębiać się w materiał po łuku, aby wejścia narzędzia było łagodne, ale czasami, ze względu na oszczędność materiału, lepiej jest zagłębić się po linii pochyłej wzdłuż obrabianego konturu.

W przypadku tego typu wejścia i stosowania korekcji promienia narzędzia, większość układów sterowania obrabiarek CNC może sobie z tym nie poradzić. Może pojawić się błąd obliczenia ścieżki narzędzia przez sterownik.

Dlatego, warto wtedy skorzystać z opcji wejścia Oba.

Jest to połączenie wejścia/wyjścia po linii i po łuku. Po przeliczeniu ścieżek narzędzia otrzymamy coś takiego, jak na rysunku poniżej.

Zastosowane parametry są trochę przesadzone, zwłaszcza dla wewnętrznego okręgu. Stosując różnego rodzaju wejście i wyjście narzędzia musimy uważać aby nie było podcięcia z przedmiotem obrabianym lub kolizji z oprzyrządowaniem.

Jednak połączone wejście po linii i łuku wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Jest miejsce aby załączyć korekcję narzędzia (linia prosta) i łagodnie wejdziemy w materiał po łuku. Warto wspomnieć, że załączenie korekty nie wymaga aż tak długiego odcinka prostej. Sterownik może prawidłowo przeliczyć ścieżkę narzędzia do zastosowanej wartości korekcji promienia narzędzia, już na odcinku wynoszącym kilka dziesiątych części mm (kilka „dych”). W zależności od wartości korekcji. Ale z powodzeniem stosowałem korekcję na wejściu po linii o długości 0,2 – 0,5 mm.

Zakładka WEJŚCIE/WYJŚCIE ma jeszcze kilka użytecznych parametrów.

1 – Ustaw domyślne, pozwala na wczytanie parametrów, które wcześniej zapisaliśmy jako domyślne

2 – Ustaw jako domyślne, zapisuje aktualne parametry wejścia i wyjścia narzędzia jako parametry domyślne (które później możemy wczytać za pomocą poprzedniej opcji).

3 – Załaduj dane wejścia / wyjścia, pozwala wczytać wcześniej zapisane do pliku parametry wejścia i wyjścia narzędzie.

4 – Zapisz dane wejścia / wyjścia, pozwala zapisać aktualne dane wejścia / wyjścia do pliku, które później możemy wczytać wykorzystując poprzednią opcję.

Ogólnie, to warto korzystać z dostosowanego wejścia i wyjścia narzędzia. Np. przy wejściu po łuku narzędzie jest mniej narażone na wykruszenia i ma to tez korzystny wpływ na powierzchnię obrabianą. W przypadku obróbki materiałów drewnopochodnych często pomija się etap wejścia narzędzia w materiał i wejście/wyjście jest w pionie. Czyli, narzędzie zagłębia się jak wiertło. Może i w przypadku płyt MDF nie jest aż tak bardzo problematyczne, ale z reguły narzędzia są przystosowane bardziej do frezowania bokiem niż częścią czołową. Przy frezowaniu metali nie warto wchodzić w materiał pionowo chyba, że sytuacja tego wymaga i narzędzie jest do tego przystosowane. Są specjalne strategie frezowania pionowego/wgłębnego – plunge milling. Ale w większości przypadków, takie wejście w materiał skończy się co najmniej wykruszonymi narożami ostrzy, a w większości przypadków pęknięciem narzędzia. Dlatego, o ile w przypadku materiałów drewnopochodnych, obojętne podejście do wejścia narzędzia w materiał nie wyrządzi wielkiej szkody, o tyle w przypadku frezowania metali nie możemy sobie na to pozwolić.

Pobierz i przetestuj pełną, oryginalną licencję Alphacam za darmo na 30 dni!