Obróbka konturów cz. 9 – Lepsze wykończenie powierzchni – #18

finishing overlap fusion 360

Lepsze wykończenie powierzchni po obróbce konturów


Szkolenie Fusion 360 CAM – Od zera do poprawnych programów NC


Dodatkowe przejścia wykańczające możemy dodatkowo dostosować aby otrzymać lepsze wykończenie obrabianej powierzchni.

Opcja Leads on Finishing Passes spowoduje dodanie określonych (w kolejnej zakładce) wejść i wyjść narzędzia do każdego przejścia.

Kiedy ta opcja jest odznaczona otrzymamy coś takiego:

Jak w każdym przypadku, tak i w tym, trzeba podejść do sprawy indywidualnie. W zależności od tego jakim narzędziem pracujemy, z jakimi parametrami, jaką warstwę materiału zbieramy w jednym przejściu itp., decydujemy czy takie wejście i wyjście narzędzia jest potrzebne czy wystarczy jak narzędzie do kolejnego przejście przejedzie po splajnie.

Kolejny parametr, Finish Feedrate, pozwala określić posuw dla ostatniego przejścia. Zwalniając trochę posuw (a nie zmieniając obrotów) w ostatnim przejściu możemy uzyskać lepsze wykończenie powierzchni.

Możemy tez skorzystać z parametru Repeat Finishing Pass i powtórzyć ostatnie przejście. Przejście to już praktycznie nie ma materiału do usunięcia, ale po ostatnim przejściu czasami jakość powierzchni może nie być zadowalająca. Np. jak było zbyt dużo materiału do usunięcia. Powtórzenie ostatniego przejścia jest określane czasami jako polerka. I głownie na tym polega, aby „wygłaskać” obrabianą powierzchnię.

 

Przydatnym parametrem może być parametr Finishing Overlap, który może być spotykany pod nazwą zachodzenie lub zakładka. Domyślnie wejście narzędzia w materiał i wyjście narzędzia z materiału są w tym samym punkcie. Czasami w tym miejscu może pozostać po tym ślad, więc warto punkt wyjścia narzędzia z materiału trochę przesunąć. I za to właśnie odpowiada parametr Finishing Overlap, jeżeli wpiszemy tam np. 10 mm, to punkt wyjścia narzędzia z materiału zostanie przesunięty o 10 mm względem punktu wejścia narzędzia w materiał.

Jeżeli zależy nam na dobrym wizualnie wykończeniu powierzchni warto pamiętać o tych parametrach. Może to trochę wpłynąć na wydłużenie czasu frezowania, ale to zależy co chcemy uzyskać. Czasami walka o sekundy nie ma sensu, a czasami walka o dokładnie wykonaną powierzchnię mija się z celem.